Lefkoşa'da korkutan şüphe!

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde nöroloji servisinde yaklaşık 1 aydır tedavi gören bir hastada “deli dana” şüphesi korku yarattı. Kesin teşhis için kan örnekleri yurt dışına gönderildi.

Lefkoşa'da korkutan şüphe!

Unutkanlık, davranış bozukluğu ve benzeri şikayetler ile Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne yaklaşık 1 ay önce giden bir hastanın “deli dana” olarak da bilinen creutzfeldt-jacob hastası olabileceği şüphesi, sağlık servislerini de alarma geçirdi.

 

HENÜZ ŞÜPHE


Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, Nöroloji Servisi Bölüm Başkanı Nöroloji Uzmanı Dr. Turgay Akalın, “Hastanın hastalığı hakkında henüz kesin teşhis konulmadı. Tetkikler devam ediyor” dedi.

 

KAN ÖRNEĞİ TÜRKİYE’DE…


Havadis gazetesinin haberine göre dana olarak bilinen creutzfeldt-jacob olduğunu belirten aynı kaynaklar, kesin teşhisin belirlenmesi için hastaya ait kan örneklerinin Türkiye’ye gönderildiğini doğruladı.

 

ÖLÜMCÜL OLABİLİR


Creutzfeldt-jacob hastalığı, “prion denilen protein parçacıklarının neden olduğu uzun bir kuluçka dönemini takiben ortaya çıkan beyin fonksiyonlarının bozulması, hızlı yaşlanma ve ölümle sonuçlanabilen bir enfeksiyon hastalığı” şeklinde tanımlanıyor.

 

Haber Kıbrıs

 10 Nisan 2013 Çarşamba 06:52

http://www.adabasini.com/haber/lefkosada-korkutan-suphe-10999.html