Doğal yaşama dönülsün

8 çocuk, 29 torun, 23 de torun çocuğuna sahip olan 87 yaşındaki Şerife Meda “Herkes sebzesini bahçesinde yetiştirse, hastalıklar çok azalır” diyerek, öneride bulunuyor:

Doğal yaşama dönülsün

Ayşe BULUT

 

Küçük yaşta evlenen ve hayatını sekiz çocuğuna adayan 87 yaşındaki Şerife Meda, gece gündüz ovalarda çalışarak evin geçimini sağladı. Balalan’da doğan ancak 15 yaşında evlendikten sonra Avtepe’ye yerleşen Şerife Meda, 8 yıl önce eşi Hüseyin Meda’yı kaybetti. Dört kız ve dört erkek olmak üzere toplam sekiz çocuğu olan Meda, 29 torun ve 23 de torun çocuğu sahibi. Çok çileli ve fakir bir hayat geçirdiğini anlatan Meda, çocuklarını büyütebilmek için ovalarda ekin biçip demet bağladı, keçi çobanlığı yaptı, tütün ekip dizdi, harnup-zeytin topladı. “Gecem gündüzüm ovalarda erkek gibi çalışarak geçti” diyen Meda, ovalardan gafkarıt, ayrelli, gömeç, garagavulya, ablodes, lapsana, yabani ıspanak gibi otları toplayıp pişirdi.

 

Eskiden şimdiki gibi hastalık olmadığını belirten Meda, “Herkes evinin bahçesinde sebzesini ekerdi. Daha önceleri fakirlik vardı ama herkeste sevgi ve saygı da vardı” dedi. Yaşlı, genç, çocuk demeden etrafındaki çok sayıda insanın kanser hastalığına yakalandığını gördüğünü, gazete ve televizyonlarda da bu hastalığın arttığına dair haberleri görüp duydukça çok üzüldüğünü anlatan Şerife Meda, “Şimdiki sebze-meyveler hep ilaçlı. İnsanlar hazır yiyeceklere alıştı. Halbuki herkes evinin bahçesine kendi marulunu, maydanozunu, gollandrosunu, patlıcanını, biberini, kabağını, baklasını ekse, hem daha sağlıklı olurlar hem de paraları ceplerinde kalır” diyerek doğal yaşama dönülmesi çağrısı yaptı. “Biz zamanında kendi sebzemizi kendimiz yetiştirirdik. Her evin bahçesinde limon ağacı mutlaka olur, yerleri varsa meyve ağaçları bile dikerdik. Her şeyi zamanında mevsiminde yerdik. Şimdi de herkes kendi sebzesini bahçesinde yetiştirse bu hastalıklar çok azalır” diyen Şerife Meda, sağlıklı olmak için doğal yaşama dönülmesi gerektiğini bir kez daha vurguladı ve “Evinize çiçek de ekin, o da ruhunuza iyi gelir” tavsiyesinde bulundu.

 

Kıbrıs15 Nisan 2013 Pazartesi 11:41

http://www.adabasini.com/haber/dogal-yasama-donulsun-11245.html