Çevre Koruma Dairesi sahillerimiz için araç satın aldı

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi sahillerin temizlenmesi amacıyla TC Yardım Heyeti’nin katkıları ile 2 adet çok yönlü araç aldı.

Çevre Koruma Dairesi sahillerimiz için araç satın aldı

“Cherrington 5000 tipi Kum- Toprak Temizleme ve Eleme Makinesi” olarak adlandırılan bu araçlar sahildeki tüm kirli maddeleri  temizleme işlevini gerçekleştiriyor.

 

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Karşıyaka- Güzelyalı bölgesinde yapılan tören ile aracı Lapta Belediyesi’nin himayesine verdi.

 

Girne bölgesi belediyelerin de sahil temizliğinde kullanabileceği bu araç, kumsallarımızın temziliğinden sorumlu olacak.

 

Cherrington 5000 tipi Sahil Temizleme Aracı ; yosunları, tehlikeli dal parçalarını, tıbbi atıkları, camları, taşları, çöpleri, hayvan pisliklerini, sigara izmaritlerini ve sahildeki istenmeyen benzeri maddeleri temizleyerek, tesviye ediyor.

 

Bu işlemleri yapan araç, ayrıca kumu düzelterek güzel bir görünüm kazandırılmasını da sağlıyor.

 

Daha uzun vadede daha kalıcı çözüm olması amacıyla alınan bu araçlar Kuzey Kıbrıs’ın tüm sahillerinin temizlenmesinde kullanılacak.

 

Diğer araç ise önümüzdeki hafta yapılacak tören ile İskele Kaymakamlığı’nın himayesine verilecek.

 

Üstel: “Araçlar sahillerdeki kirliliği ortadan kaldıracak”


Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel Karşıyaka’da yapılan törende konuşarak, yaz aylarının yanaşmasıyla birlikte sahillerin temizlenmesi için ihaleye çıktıklarını ve iki tane araç aldıklarını söyledi. Alınan bu araçların sahillerde ki kötü görüntüleri ortadan kaldıracağını da vurgulayan Üstel, bu araçların çok yönlü özelliklere sahip olduğunu belirtti.

 

Üstel sözlerine şöyle devam etti;

 

“Çevre konusunda koları sıvadık. Geçtiğimiz günlerde bir temizlik seferberliği başlatarak ülkenin genelinde bulunan çöpleri ordan kaldırmak için çalışıyoruz. Çevre Yasası kapsamında çevreyi kirleten kişilere de gerekli uyarıları yaparak, şuç işleyenlere cezai yaptırım uyguluyoruz.”

 

Sahillerimizi temizlemek adına bu araçların faydalı olacağını da söyleyen Üstel, sahillerde çevre temizliğinine herkesin önem göstermesini istedi.

 

Namsoy: “Bu yaz daha temiz ve daha sağlıklı bir sezon geçireceğiz”


Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy ise konuşmasında Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel’in göreve geldiği günden beri çevreye gösterdiği duyarlılıktan dolayı kendisine teşekkür etti.

 

Sahillerin temizlenmesi için daha önceleri belediye personelinin özverili çalışmaları ile bu sorunu çözmeye çalıştıklarını söyleyen Namsoy, artık moderin araçların yardımı ile daha temiz bir sahil yaratacaklarını belirtti.

 

Girne sahillerini temizlemek için ihtiyaç duyan belediyelerin de bu araçı kullanabileceğini söyleyen Namsoy, bu yaz daha temiz, daha sağlıklı bir sezon geçireceklerini de vurguladı.

 22 Nisan 2013 Pazartesi 11:18

http://www.adabasini.com/haber/cevre-koruma-dairesi-sahillerimiz-icin-arac-satin-aldi-11588.html