Meclis gerildi

Başbakan İrsen Küçük, Yorgancıoğlu’nu dinlerken üzüldüğünü, ana muhalefet partisi başkanı olarak konuları birbirine karıştırdığını öne sürdü ve arpa ile buğdayı ayıramayan bir politikacı olamayacağını söyledi.

Meclis gerildi

Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı İrsen Küçük ile ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler (CTP – BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu arasında dünkü meclis oturumunda gerginlik yaşandı.


Bu arada 23 Haziran Pazar günü 75 aza ve 1 muhtar için seçim yapılmasına karar verildi. Meclis Genel Kurulu, dün “Yerel Kuruluş Organları Ara Seçimi İçin Oy Verme Gününün Saptanmasına İlişkin Karar Tasarısı”nı görüştü ve onayladı.


Karar, 23 Haziran Pazar günü, boş bulunan 75 aza ve 1 muhtar için seçim yapılmasını öngörüyor.


Konuyla ilgili ilk sözü alan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, karar tasarısına oylarının olumlu olacağını ifade etti.


Yorgancıoğlu, otomobil sporu yarışlarının son dakikada yangın tehlikesi olduğu gerekçesiyle iptal olduğunu; otomobil sporları yetkilisinin, UBP delegesinin kendisini tehdit etmesi nedeniyle oyunların iptal edildiğini söylediğini ileri sürdü.


Başbakan Küçük’e bu konuda ne yaptığını soran Yorgancıoğlu, Başbakan Küçük’ün de bu olaya karıştığını savundu.


Başbakan’ın CTP-BG’yi göstermelik işler yapmakla suçladığını söyleyip bunu eleştiren Yorgancıoğlu, hükümeti eleştirerek halkın Lefkoşa’da UBP’ye verdiği dersi ülke genelinde de tekrarlayacağını ileri sürdü.

 

Küçük: CTP göstermelik iş yapıyor


Başbakan İrsen Küçük, Yorgancıoğlu’nu dinlerken üzüldüğünü, ana muhalefet partisi başkanı olarak konuları birbirine karıştırdığını öne sürdü ve arpa ile buğdayı ayıramayan bir politikacı olamayacağını söyledi.


Otomobil Kurumu Başkanı’nın UBP’den birinin kendisini tehdit ettiği açıklaması olduğunu bunun peşine Başbakan’ın düşemeyeceğini kaydedip bu kişinin yasal haklarını kullanıp kullanmadığını soran Başbakan, “Bir tehdit varsa ülkenin makamları polisi savcısı mahkemeleri vardır. KKTC hukuk devletidir” dedi.


Vatandaşların parti delegesi olduğunu, bunu getirip de mecliste popülizm yapmanın acizlik olduğunu kaydeden Küçük, bir vatandaşın çizgiyi aştığını söyledi.


“Beni hiçbir delege aramadı” diyen Küçük, “benim aldığım bilgi bir bölümünün iptali. Bu da iyi arpa buğday ürününün olduğu bölge” dedi.


Küçük, Nisan ayında bulunulduğunu ve yangın tehlikesi olduğunu kaydetti.


CTP-BG için “göstermelik iş yapıyor” dediğini hatırlatan Küçük, “Yalan mı?” dedi.


Geçen hafta çimento fabrikası ziyaret ettiğini ve CTP-BG’nin hükümete geldiğinde ilk olarak fonları düşürdüğünü öğrendiğini anlatan Küçük, bu sektördeki zorlukların, kendileri fonları yükseltince ortadan kalktığını ifade etti.


“Sırf eleştiri olsun diye kürsüye çıkmayınız” diyen Küçük, tespitler varsa paylaşılmasını istedi.


Başbakan Küçük’ün konuşması sırasında, Küçük ile CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu arasında gerginlik ve tartışma yaşandı.


Tekrar söz alan CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu, “Başbakan hakkını arayan işçi ile teröristi de karıştırır… Karıştıran sizsiniz” dedi.


Başbakan İrsen Küçük de tekrar söz alarak, bu sene belli yörelerde ekinin iyi olduğunu ve iyi ekin olan yerlerden birinin de dünkü ralli yapılacak ve bir etabının iptal edilmesini istediği yer olduğunu söyledi.


İnsanların havanın iyi olup biçip tohum almayı beklediğini ifade eden Küçük, bu yıl tohumlukta sıkıntı yaşanabileceğini ancak Yorgancıoğlu’nun umurunda olmadığını savundu.


CTP-BG’nin hükümeti döneminde çiftçiyi tohumsuz bıraktığını, ülkeye uymayan tohumluklar getirdiğini ileri süren Küçük, “Çiftçiyi batıran sizsiniz” dedi.


Küçük, “Ben hakkını arayan işçiye değil terörist gibi hareket edene söyledim. Sen gidip partinin ilçe binasını kırıp dökeceksin. Belediyeyi kazandınız biz de yardım ederiz ama popülizm yapmaktan vazgeçin. Günü birlik politikalar yapmayın” diye konuştu.

 23 Nisan 2013 Salı 10:57

http://www.adabasini.com/haber/meclis-gerildi-11613.html