Din İşleri Başkanı Mısır'da temaslarda bulundu

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Mısır'da bulunan Din İşleri Başkanı Doç. Dr. Talip Atalay, AL-Azhar Şeyhinin Danışmanı MahmoudAbdelGawad ve İslami Araştırma Merkezi Genel Sekreteri Ali Abdel Baki'ye de birer ziyaret gerçekleştirdi.

Din İşleri Başkanı Mısır'da temaslarda bulundu

Ziyarette, sözlerine "Kıbrıs'ı ve Mısır'ı bağlayan eski bir tarih, kültür ve coğrafi yakınlık olduğunu belirterek başlayan Talip Atalay, şunları söyledi: "Geçmişte Kıbrıs ve Mısır arasında ilişkiler vardı. Ancak 1974’ten sonra ne yazık ki bu ilişkiler kesintiye uğradı. Kıbrıs-Mısır arasında ilişkilerin tekrar kurulmasını ve canlanmasını, öncelikle Mısır'da bir temsilcilik açılmasını istiyoruz. Mısır'ın sadece Rum kesimiyle ilişkisi var. Bu ilişkinin olması bizi rahatsız etmez ancak bu durumun dengelenmesini ve Türk kesimiyle de ilişki ve işbirliğinin olmasını istiyoruz. Kbrıs Müftülüğü 1961 Anayasasına göre uluslararası tanınmış bir kurumdur. Al-azhar sadece Mısırlıların değil bütün dünyadaki Müslümanlarındır. Kıbrıs'ta İlahiyat Fakültesi ve İlahiyat Koleji açıldı. Bu ziyaretimizin bu alanda da işbirliği ve yardımlaşma zeminini oluşturmasını istiyoruz.

 

Atalay'ı dikkatle dinleyen ve sözlerine "Mısır'a hoş geldiniz, şerefler verdiniz bu ziyaretten çok mutluyuz" diyerek başlayan Şeyh Ali Abdel Baki ise şunları kaydetti: "Mısıra gelmiş olmanız yardımlaşmanın ilk adımıdır. Uzak ülkelerle Mısır'ın ilişkisi var ama yakınımızda olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile yok. Bu nasıl olur? Kabul edilecek bir durum değildir. Biz her türlü iş birliği için hazırız ve bunu severek yaparız. Biz İlahiyat Fakültesine ve İlahiyat kolejine talep olması halinde eğitmen gönderebiliriz ve onların maaşlarını karşılayabiliriz. Kıbrıslı öğrencilere sadece İlahiyat Fakültelerinde değil tüm fakültelerde (Tıp,Mühendislik...) burs verebiliriz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetiyle işbirliğini tamamen destekliyoruz ve şu andan itibaren hazırız. Burada bir KKTC Temsilciliğinin açılması isabetli olur. Bunu biz de istiyoruz. Böyle olursa işbirliğimiz daha da kolaylaşır.

 

Din İşleri Başkanı Talip Atalay'ın Mısır temasları devam ediyor.

 24 Nisan 2013 Çarşamba 22:13

http://www.adabasini.com/haber/din-isleri-baskani-misirda-temaslarda-bulundu-11667.html