Serbest liman'da toplu iş sözleşmesi

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, 3 yıl öncesine kadar büyük zarar eden Serbest Limanın, disiplinli ve ciddi çalışmalarla bugün kar eder bir konuma geldiğini söyledi.

Serbest liman'da toplu iş sözleşmesi

Serbest Liman çalışanlarının üyesi olduğu Kamu-İşçileri Sendikası ile Liman Müdürlüğü arasında bugün Bakan Atun’un da katıldığı 2 yıllık dönemi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı.


Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, 3 yıl öncesine kadar büyük  zarar eden Serbest Limanın, disiplinli ve ciddi çalışmalarla bugün kar eder bir konuma geldiğini söyledi.

 

Atun, imza töreninde yaptığı konuşmada, 3 yıl önce göreve geldiklerinde limanın bilançolarına baktıklarında büyük oranlarda zarar rakamların görüldüğünü söyleyerek o dönemde yıllık zararların 1,5 - 2 Trilyona yakın olduğunun gözlemlediklerini söyledi.

 

Sonraki dönemlerde bakanıkla birlikte yapılan planlamayla Liman yönetiminin büyük bir disiplinle hareket ettiğini ve ciddi bir yönetimin yapması gerekeni yaptığını, ve kendilerinin de verdikleri siyasi destekle bilançoların daha iyi noktalara taşınmasın sağladıklarını belirtti ve bu durumdaki en büyük payın Yönetim Kurulu ve çalışanların olduğunu söyledi.Atun ayrıca,dönem içerisinde Serbest Limanın alacaklarının uzlaşma ya da mahkeme yoluyla tahsilatlarının sağlandığını da söyledi.

 

Atun, bugün Serbest Limanda kalkınan bir tabloyu gördüklerini, zaman zaman yaşanan sorunların da Yönetim Kurulu , Sendika ve Bakanlığın ortak nokta tespit edip, işbirliği ile hareket ederek çözümler ürettiklerini söyledi. Atun, Serbest Limanın bugün kar eden bir konuma gelmesinin yanısıra en büyük dikkat çekilmesi gereken konunun da hizmet tarifelerine zam yapmadan ve tarifeleri yükseltmeden karlılığa geçmesi olduğunu söyledi. Bakan Atun, Serbest Limanın mali durumunun iyileşmesiyle, Yönetim Kurulu, Çalışanlar ve Sendikanın motivasyonunun yükseldiğine değinerek  işbirliği için  teşekkür etti ve sözleşmenin hayırlı olmasını diledi.

 

DİLEK: “LİMAN KENDİ KENDİNE YETER KONUMA GELDİ”


Kamu-İş Başkanı Sami Dilek ise imza töreninde yaptığı konuşmasında geçmişten bugüne serbest limanın büyük sıkıntılar ile bugünlere geldiğini belirterek son yılllarda yapılan özverili ve planlı çalışmalarla bölgenin kendi kendine yeterli bir duruma geldiğine dikkati çekti. Dilek, bütün dünyada ekonomik kriz yaşanırken Serbest Limanın kar eder bir halde çalışmasından dolayı başta Bakan Atun olmak üzere,Yönetim kurulu ve çalışanlara teşekkür ederek iyi bir diyalogla ortaya çıkan protokolün herkese hayırlı olmasını diledi.

 

Serbest Liman Yönetim Kurulu Başkanı Alkın Güncel de imza protokolünde yaptığı konuşmada,2 yılı kapsayacak sözleşmede yeni talepler ortaya koymadığına dikkat çekerek Sendika Yöneticilerine ve çalışanlara teşekkür etti.Bunun nedeninin sendika ve çalışanların dairenin bütün konularını yakından takip etmeleri olduğunu söyleyen Güncel, sözleşmenin tüm kesimlere hayırlı olmasını diledi.

 

Kamu-İş Danışmanı Hasan Değirmencioğlu da konuşmasında, 3 sene öncesine kadar çok sıkı günler geçirdiklerini dikkat çekerek, maaş ödemesinde bile sıkıntı yaşanan dönemin ardından ortaya konan planlı çalışmalarla bu sorunların ortadan kalktığını belirtti.

 

Yapılan konuşmaların ardından imza törenine geçilirken, törende Serbest Liman Müdürü Hasan Curcioğlu ,Yönetim Kurulu Üyeleri, Ekonomi Bakanlığı Bakanlık Müdürü Halil Talaykurt,Özel Kalem Müdürü Koralp Şerifoğlu ve Sendika yetkilileri de hazır bulundu.

 
12 Aralık 2012 Çarşamba 11:11

http://www.adabasini.com/haber/serbest-limanda-toplu-is-sozlesmesi-2176.html