Vatandaş GSM operatörlerinin izinsiz SMS atmasından bezdi

Özel şirketlerin ‘izin almadan’, tüketicilerin cep telefonlarına gönderdiği ‘reklam’ amaçlı mesajlar bezdirdi. Hemen hepimizin telefonlarını adını duymadığımız, yerini dahi bilmediğimiz şirketlerden gelen reklam içerikli mesajlar doldururken, istemediğimiz bu mesajların gelemsini nasıl engelleyeceğimizi de bilmiyoruz.

Vatandaş GSM operatörlerinin izinsiz SMS atmasından bezdi

Türkiye’de ‘elektronik ticaretin düzenlenmesiyle ilgili yasa’ kapsamında 7 firmaya vatandaşa izinsiz kısa mesaj gönderdiği için ceza kesilirken, Kuzey Kıbrıs’ta ise firmalara yönelin düzenleme ‘Meclis Komitesi’nde çalışma’ aşamasında.

Bürüncük: “Haberleşme sağlayıcılarına yönelik düzenleme var”

Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu (BTHK) Başkanı Kadri Bürüncük, ‘Elektronik Haberleşme Yasası’nın, ‘Talep edilmeyen haberleşme’ye yönelik maddesinin, haberleşme sağlayıcılarından gelen mesajlar için düzenlemeler içerdiğini ifade etti.

Bunlarla ilgili tüm detay uygulamaların tüketicilerle ilgili bir tüzükte toparlamayı hedeflediklerini, tüzüğünse henüz tamamlanmadığını ifade eden Bürüncük, buna karşın gene bir çerçeve olduğunu kaydetti.

Yasa’nın, özellikle ticari, reklam amaçlı mesajlarda ‘ONAY’ şartı içerdiğini ifade eden Bürüncük, gelmesine izin verilen mesaja ‘İPTAL’ için de bilgi eklenmesi zorunluluğuna dikkat çekti.

“Şikayette bulunun”

Onayı olmadan mesaj alan veya onay verip bir süre sonra iptal etmek istediği halde, iptal bilgisi olmadığı için yapamayan kişilerin BTHK’ya şikayette bulunabileceğini kaydeden Bürüncük, bu anlamda tüketicilere de çağrıda bulundu.

YASA NE DİYOR?

Elektronik Haberleşme Yasası’nın, ‘TALEP EDİLMEYEN HABERLEŞME’ye yönelik 95. maddesi,
Elektronik haberleşme yöntemlerinin ancak, ‘abonelerin RIZA GÖSTERMİŞ OLMALARI’ şartıyla pazarlama amacıyla kullanılabileceğini söylüyor.

Yine yasanın ilgili maddesine göre abone, ‘VERDİĞİ İZNİ KOLAYCA VE ÜCRETSİZ İPTAL EDEBİLİR’.
Bu amaçla, abone izin verse dahi, haberleşme sağlayıcı, ‘İZNİN İPTAL EDİLEBİLECEĞİNİ VE İPTAL YÖNETEMİNİ HER MESAJINDA’ belirtmekle de yükümlü.

Yasaya göre, bir hizmet veya üzün kapsamında, müşterilerinden bir ürün veya hizmetin satılması bağlamında, elektronik haberleşme için gerekli irtibat bilgilerini topladığında, daha sonra her mesaj gönderdiğinde, abonesine verdiği izni iptal etme fırsatını açıkça ve belirgin olarak vermek zorunda.

ONAY alınmadan atılan reklam mesajları YASA DIŞI!

Yasa kapsamında, TİCARİ AMAÇLI, ‘izinsiz’ mesaj YASA DIŞI. Ticari amaçlı mesajlar atılmadan tüketiciden onay alınması gerektiğini ifade eden BTHK Başkanı Kadri Bürüncük, atılan mesajlarda da nasıl iptal edilebileceğinin açıkça belirtilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yasa, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’na yapılacak şikayetler veya kurumun kendi tespiti ile haberleşme sağlayıcılarına yasa gereği ‘idari ceza’ uygulamasına da olanak veriyor. Yürürlükteki yasa şu anda sadece haberleşme sağlayıcılarına, yani GSM Operatörlerine idari cezayı kapsasa da, ‘izinsiz mesaj atan şirketlere’ yönelik yasa çalışması da yasallaşma yolunda, Meclis ilgili komitesinde görüşülüyor.

1 milyon ABD Doları’na kadar cezası var!

Kurum, ihlali yapan haberleşme sağlayıcısına, ihlalin yapıldığı yılda gerçekleştirilen cironun %1’ine kadar ancak her halükarda 1,000,000.-USD (Bir Milyon Amerikan Doları)’nı aşmayan idari para cezası verebilir.

‘Şirketlere yönelik’ düzenleme Meclis Komitesi’nde…

Cumhuriyet Meclisi, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Komitesi’nde gündeminde görüşülmeye başlayan ve ikinci görüşmesi gerçekleştirilen ‘Elektronik Ticaret’e ilişkin yasa çalışması ile firmalara yönelik de düzenlemeler öngörülüyor.

---------------------------------------------------------------

Türkiye’de ilk kez CEZA kesildi

Türkiye’de İLK KEZ,  ‘elektronik ticaretin düzenlemesiyle ilgili kanun’ kapsamında7 firmaya, vatandaşa izinsiz kısa mesaj gönderildiği gerekçesiyle para cezası verildi.    

Türkiye Basını’nda yer bulan habere göre, Türkiye'de ilk kez "Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun" kapsamında Kayseri'de 7 firmaya vatandaşlara izinsiz cep telefonu mesajı (SMS) gönderdiği gerekçesiyle idari para cezası uygulandı.

Şikayet üzerine…

İzin almadan tüketiciye kısa mesaj ve e-posta gönderen şirketlere yönelik, 1 Mayıs'ta yürürlüğe giren 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında 15 Temmuz 2015'te uygulamaya konulan "Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik"in Türkiye'deki ilk ceza uygulaması, Kayseri'de görüldü.

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının internet sitesinde bulunan şikayet formunun doldurulması yoluyla gelen şikayeti değerlendiren Kayseri Ticaret İl Müdürlüğü, 7 firmaya 12 kez ceza işlemi uygulandı.

5 firmaya biner lira ve bir firmaya 2 bin lira para cezası

İzinsiz reklam içerikli SMS gönderilmesi konusunda bin 657 şikayetin iletildiği Kayseri'de, 1 firmaya 6 kez biner lira, 5 firmaya biner lira ve bir firmaya 2 bin lira para cezası verildi.8 Kasım 2015 Pazar 12:07

http://www.adabasini.com/haber/vatandas-gsm-operatorlerinin-izinsiz-sms-atmasindan-bezdi-253342.html