LTB'de toplam borcu 220 milyon TL yapacak bütçe onaylandı

'Borcu 15 ile 30 milyon TL arasında artıracak, toplam borcu 220 milyon TL yapacak bütçe onaylandı'

LTB'de toplam borcu 220 milyon TL yapacak bütçe onaylandı

Lefkoşa Türk Belediyesi 2016 yılı bütçesi önceki akşam belediye meclisi toplantısında oyçokluğu ile geçti. Toplantıda yaşanan tartışmalar, bütçenin geçmesinin ardından yeniden alevlendi

17 EVET, 1 ÇEKİMSER, 5 RET… 109 milyon 950 bin TL’lik bütçe, 5 belediye meclis üyesinin ret, 1 belediye meclis üyesinin çekimser oy vermesine karşın 17 ‘evet’ oyu ile geçti.

Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis Üyesi Onur Olguner, Lefkoşalı’nın borcunun 15 ile 30 milyon TL arasında artacağının kabul edilerek, toplam borcu 220 milyon TL yapacak bütçenin onaylandığını söyledi, duruma tepki gösterdi.

Lefkoşa Türk Belediyesi UBP'li Meclis Üyesi  Sonuç Koyuncu: “Belediyenin borcu 1 yıl içerisinde 15 milyon TL daha artacak” diye konuştu.

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkan Mehmet Harmancı: “2016 yılı birçok açıdan zor bir yıl olacak” dedi.


Ayşe GÜLER

Lefkoşa Türk Belediyesi 2016 yılı bütçesi onaylandı, tartışmalar bitmedi.

109 milyon 950 bin TL’lik bütçe, 5 belediye meclisi üyesinin ret, 1 belediye meclis üyesinin çekimser oy vermesine karşın 17 ‘evet’ oyu ile geçti.
Önceki akşam yoğun tartışmanın yaşandığı belediye meclisi toplantısında 2016 yılı bütçesine belediye meclis üyelerinden Onur Olguner, Hüseyin Kıral, Leyla Öztürk, Murat Kanatlı ve Sonuç Koyuncu ‘ret’ oyu verirken, Ahmet Akbil ise ‘çekimser’ oy kullandı.
Oyçokluğu ile geçen belediye bütçesinin ardından ‘bütçe tartışması’ yeniden alevlendi.
Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ise 2016 yılı bütçesinin Ekim ayından beri farklı partiler tarafından oluşturulan Bütçe Komisyonu tarafından detaylı bir şekilde çalışıldığını ve sürecin şeffaflıkla yürütüldüğünü dile getirdi.
Daha önce söylediği gibi 2016 yılının birçok açıdan zor bir yıl olacağını vurgulayan Harmancı, “Bunu hükümetin bugünkü durumuna bakara da zaten ülke geneli için de söyleyebiliriz” dedi.

4 belediye meclis üyesi: “Maaşların ödenmesinde sıkıntı yaşanacak”

Belediye meclis üyelerinden Onur Olguner, Hüseyin Kıral, Leyla Öztürk ve Sonuç Koyuncu toplantıda, belediyenin 2015 yılı içerisinde gerçekleştirdiği reel gelirin 81.3 milyon TL olduğunu ifade etti.
Geçtiğimiz dönem bütçenin 31.7 milyon TL açık verdiğini kaydeden 4 belediye meclis üyesi, bu dönem için önerilen 109 milyon 950 bin TL’lik bütçede aynı açığın verilmesinin kuvvetli muhtemel olduğunu vurguladı.
Ayrıca meclis üyeleri, Belediyeler Yasası’nda yapılan değişlik ile diğer yıllardan farklı olarak çalışanların yatırımlarının Şubat ayından itibaren kesilmeye başlanacağını, bu nedenle de personel maaşlarının ödenmesinde sıkıntı yaşanacağını kaydetti.
2016 yılı için öngörülen bütçede bu konuda önlem alınmaması nedeniyle oylarının ret olduğunu ifade eden üyeler, Belediye Başkanı Mehmet Harmancı’nın katıldığı bir televizyon programında, canlı yayında bütçenin %15 açık vereceğini de hatırlattı.

Kanatlı da 2016 yılı bütçesine ret oyu kullandı

4 meclis üyesinin yanı sıra YKP’li belediye meclis üyesi Murat Kanatlı da 2016 bütçesini onaylamadı.
Kanatlı, 2015’teki kesin hesaplardaki gelir artışının yüzde 10 civarında olması halinde yardımlar ve devlet katkısı ile beraber 97 milyon TL’lik toplam gelir elde edilebileceğinin görüldüğünü söyledi.
Kanatlı, bu durumda bütçede 13 milyon TL’lik açık göründüğünü ifade ederek, 2015 yılının bütçe performansı açısından iyi hazırlanmadan geçildiğini, 2016 yılı için ise umut edilen performans artışları ve tasarruf önlemleri dışında somut verici çalışma olmaması nedeniyle bütçeye ret oyu verdiğini açıkladı.


///

Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis Üyesi Onur Olguner:
“Bazılarımız kararı kutlamak için meyhaneye gitti, bazılarımız da siyasetin düzelebileceğine dair olan inancını sorguladı”

Bütçenin oyçokluğu ile geçmesinin ardından belediye meclis üyeleri kendilerine ait sosyal medya hesaplarından yaşadıkları üzüntüyü dile getirdi.
Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis Üyesi Onur Olguner, Lefkoşalı’nın borcunun 15 ile 30 milyon TL arasında artacağının kabul edilerek, toplam borcu 220 milyon TL yapacak bütçenin onaylandığını aktardı.
Olguner, bütçe oylamasında kendisi ile birlikte sadece 5 belediye meclis üyesinin ret oyu kullanması nedeniyle üzgün olduğunu kaydetti.
“Bazılarımız bu kararı kutlamak için meyhaneye gitti, bazılarımız da yastığa başını koyup siyasetin düzelebileceğine dair olan inancını sorguladı” diyen Olguner, “Biz 3-5 delinin dışında kimse çıkıp açıkça bu kurum battı, belediyede ya maaş ya çalışan azaltılmasına gidilmelidir diyemiyor. Herkesin bir siyasi kariyeri, herkesin bir siyasi partisi, herkesin bir imaj yönetimi var...” şeklinde konuştu.

Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis Üyesi  Sonuç Koyuncu:
“Belediyenin borcu 1 yıl içerisinde 15 milyon TL daha artacak”

Öte yandan UBP’li Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis Üyesi Sonuç Koyuncu ise Lefkoşa Türk Belediyesi Meclisi’nde 2016 yılı için 110 milyon TL’lik belediye bütçesinin 5 belediye meclis üyesinin hayır, 1 belediye meclis üyesinin çekimser oyuna karşı, 16 belediye meclisi üyesi ve belediye başkanı Mehmet Harmancı’nın  ‘evet’  oyu ile onaylandığını söyledi.
Koyuncu, 110 milyon TL’lik bütçenin 15 milyonluk açık vereceği, yani belediyenin borcunun 1 yıl içinde 15 milyon daha artarak, toplam borcun takriben 215 milyonlara dayanacağı bilinerek bütçenin onaylanmasının son derece manidar olduğunu vurguladı.
“Belediye Meclisi’nde 23 'de 1 olan oy hakkımın, bu kararı değiştirebilecek güçte olmasını isterdim” diyen Koyuncu, bütçenin onaylanmasının ardından Lefkoşa ve Lefkoşalılar adına üzgün olduğunu dile getirdi.

 

Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis Üyesi Murat Kanatlı:
“2016 yılı bütçesi için somut ve sonuç verici çalışma yoktur”

YKP’li Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis Üyesi Murat Kanatlı, bu yıl 109 milyon 950 bin TL’lik bütçenin öngörüldüğünü ancak yılsonunda denk bitmesinin yazılmış olmasına rağmen bunun çok zor göründüğünü dile getirdi.
Bütçe görüşmesinden bir gün önce Belediye Başkanı Mehmet Harmancı’nın sosyal medya aracılığı ile 2016 bütçesine yönelik önerilerinin yayınlanmasını eleştiren Kanatlı,
Önerilerin Ekim’den beri süren bütçe görüşmelerinde kimi zaman bunlar sözlü olarak dile getirilse de, somut yazılı bir doküman olarak Bütçe Komisyonu toplantılarda ortaya konmadığını kaydetti.
Kanatlı, önerileri değerlendirerek yorum yapmanın bu aşamada zor olduğunu söyleyerek, giderler kaleminde tasarruf için öngörülenlere dair açıklamanın net olmadığını, bütçenin söz konusu tasarruflar ele alınmadan oluşturulduğunu dile getirdi.
Kanatlı, 2015 yılının bütçe performans açısından iyi hazırlanılmadan geçildiğini, 2016 yılı için umut edilen performans artışları ve kimi tasarruf önlemleri dışında, somut, sonuç verici çalışma olmadığının görüldüğünü kaydetti.
Bu durumda bütçeye olumlu oy verme imkanının olmadığını vurgulayan Kanatlı, umut edilenin gerçekleşmesi için katkı koymaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

 

Belediye Meclis üyesi Leyla Öztürk:
“Borcu yaklaşık 215-220 milyon TL’ye çıkaracak bütçeye onay vermek doğru değildi”

Red oyu kullanan ve YENİDÜZEN’e konuşan CTP’li Belediye Meclis üyesi Leyla Öztürk de 2016 yılı için öngörülen 109 milyon 950 bin TL’lik bütçenin yaklaşık 15 milyon TL’lik ‘açık’ vereceğinin öngörüldüğünü, bu durumun belediye başkanı Harmancı tarafından da önceki akşamki toplantıda açık bir şekilde ifade edildiğini söyledi.
Öztürk, bu durum nedeniyle belediyenin toplam borcunun yaklaşık 215-220 milyon TL’ye çıkaracak bir bütçeye onay vermenin doğru olmadığını, ret oyu kullandığını ifade etti.

///

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkan Mehmet Harmancı:
“2016 yılı birçok açıdan zor bir yıl olacak”

Öte yandan Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ise 2016 yılı bütçesinin Ekim ayından beri farklı partiler tarafından oluşturulan Bütçe Komisyonu tarafından detaylı bir şekilde çalışıldığını ve sürecin şeffaflıkla yürütüldüğünü dile getirdi.
Harmancı, yaşanan sürecin ardından bütçenin Belediye Meclisi’nin 17 evet oyu ile bütçeye onay verdiğini söyleyerek, katkı koyan herkese teşekkür etti.
Daha önce söylediği gibi 2016 yılının birçok açıdan zor bir yıl olacağını vurgulayan Harmancı, “Bunu hükümetin bugünkü durumuna bakara da zaten ülke geneli için de söyleyebiliriz” dedi.
Harmancı, kendi dönemi öncesinde belediyede 40 milyon TL olan bütçe açığını bu dönemde 10 milyon TL aşağıya çekmeyi başardığını söyleyerek, şöyle devam etti: “Benden önceki başkan da sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı ödemelerini yapamadığı için devir aldığı 118 Milyon TL’lik borcu 160 Milyon TL civarında devretmişti. Bu kendi suçu değil mevcut olanakların bir sonucu idi. Bizler de bu bağlamda yatırım gerçekleştiremediğimiz her ay otomatik olarak devlet kurumlarına borçlanmış oluyorduk.
Maaş ve diğer ödemelerde bir sıkıntı yasamamak için el birliği ile tahsilat performanslarının artırılmasına ve en kısa zamanda belediyelerin kendi gelir kalemlerini genişletebilecek adımların atılmasına ciddi ihtiyaç vardır.”8 Ocak 2016 Cuma 19:50

http://www.adabasini.com/haber/ltbde-toplam-borcu-220-milyon-tl-yapacak-butce-onaylandi-280868.html