CTP'den Mehmet Bayram açıklaması

CTP DAÜ'de son zamanlarda yaşanan olaylar sonucunda, DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı Mehmet Bayram'ın istifasının sarsıcı bir etki yarattığını açıkladı.

CTP'den Mehmet Bayram açıklaması

CTP'den yapılan yazılı açıklamada, DAÜ'nün çalkalanmasına sebebiyet veren olayların, UBP-DP hükümetinin yaptığı baskıcı müdahaleler sonucu ortaya çıktığının, bizzat istifa eden DAÜ VYK Başkanı'nın ifadeleriyle kesinleştiği savunuldu.

Açıklamada, demokratik bir şekilde gerçekleşen rektörlük seçimlerinden sonra kurumun huzurlu ve istikrarlı bir şekilde çalışması gerçekleşmişken, akabinde DAÜ VYK Başkanının istifasının kuruma siyasal müdahalenin devam ettiğinin bir göstergesi olduğu iddia edildi.

CTP açıklamasında, "DAÜ'de sağlanmak istenen huzur ortamının siyasi müdahalelerle bozulması, akademik-demokratik üniversite anlayışını ihlal eden baskıların artması ve statükonun kendini kurum içinde sağlama almaya çalışması çabaları kabul edilebilir değildir." denildi.

CTP açıklamasında şu ifadelere de yer verildi:

"Mevcut DAÜ Yasası, tüzükleri ve yönetmeliklerine aykırı, etik olmayan ve yasa dışı işler gerçekleştirilmeye çalışılırken, kurumun kaldıramayacağı aşırı istihdamlar planlanıyor olması da partisel çıkarlarını kamu faydasının önüne koyan klasik UBP- DP zihniyetinin tezahürüdür. Bu zihniyet son CTP Hükümetleri döneminde hazırlanan; demokratik, şeffaf ve özerk bir DAÜ kurulması amacını güden yasa taslağını rafa kaldırarak adanın en büyük eğitim kurumlarından olan DAÜ'yü yine ve yeniden krize sürükleme yolunda ilerlemektedir. Bu yüzdendir ki,CTP Hükümetleri zamanında mecliste son aşamaya kadar getirilen, özerk, demokratik yeni DAÜ yasasının bir an önce yeniden meclise getirilerek yasalaştırılması elzemdir.

DAÜ'nün popülist siyasetlere alet edilmemesi için VYK'nın görevleri yalnızca üniversitenin makro gelişmesi, finansmanı ve denetlemesi amaçlarıyla sınırlandırmalıdır.

Üniversite Rektörlüğü, Senato, Üniversite Yönetim Kurulu ve diğer tüm akademik birimler güçlendirilmeli, akademik demokratik özerkliğin temel alındığı bütünsel bir yüksek öğretim ve üniversiteler vizyonu oluşturmak için Eğitim Bakanlığı ve YÖDAK seferber edilmelidir."11 Aralık 2016 Pazar 21:24

http://www.adabasini.com/haber/ctpden-mehmet-bayram-aciklamasi-417689.html