Bu yazı çok pahalı

Arap sermayesinin son dönemde büyük yatırımlar yaptığı, şu anda ise Çin’li iş adamlarının el attığı bir oyun olan futbol, büyük bir maddi krizin içerisine girdi.

Bu yazı çok pahalı

La Liga’da bir çok takımın kulüp binasına kilit vurmaya varacak kadar borç batağında olduğunu ve ülkemizde büyük kulüplerin bile gün geçtikçe büyük borçlar içerisinde can çekiştiğini, hatta maddi sıkıntılar nedeniyle UEFA tarafından organizasyonlara bile alınmadığını düşündüğümüzde, futbolumuzu bu bataklıktan çekip çıkaracak yerli Abramoviç’lere ihtiyacımız olduğu su götürmez bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

 

Ruş iş adamı Roman Arkadyeviç Abramoviç, 24 Ekim 1966 tarihinde Rusya Federasyonu’nun güneyinde yer alan Saratov şehrinde doğdu. 5 yaşına gelmeden anne ve babasını kaybeden Abramoviç, ülkesinde çeşitli siyasi görevlerde bulunduktan sonra, çocukluk hayali olan futbola yatırımlar yapmaya başladı. Dünya basınına henüz yansımayan bu yatırımlar, genç iş adamının İngiltere ve Avrupa futbolunun en önemli markası Chelsea’yi satın alması ile birlikte bir anda dünya basının ilgi odağı haline gelmeyi başardı. Belki de İngiliz futbolundaki şu anda yaygın olarak devam eden Arap sermayesinin de kapısını aralayan isim, Abramoviç’den başkası değildi. İngiltere’nin katı yasaları yabancı birinin, bırakın futbol kulübü almasını, ev almasına dahi izin vermezken, Abramoviç’in orduda görev alırken petrol kaçakçılığından bu noktalara kadar taşıdığı iddia edilen serveti karşısında oldukça nazik davrandı.

 

Chelsea’yi 1982 yılında sadece 1£ karşılığında satın alan İngiliz futbol yatırımcısı Ken Bates, borç batağında olan takımı zamanla Premier Lig’in en iyi ekipleri ile yarış edebilecek kıvama getirmekle kalmamış, Maviler’in efsane isimleri haline gelen Gianfranco Zola ve Marcel Desailly gibi futbolcu yatırımlarıyla da kulübün değerinin kat kat artmasına imkan sağlamıştı. Bates, 2003 yılında kapısını çalan Rus milyarder iş adamı Abramoviç’in 140 milyon poundluk teklifi karşısında hiç düşünmeden Maviler’in kaderini değiştirecek adamın teklifini kabul etti. Bu tekliften, yaşlı kurdun şahsi kasasına giren para ise 17 milyon poundluk bir servetti. Geri kalan milyonlarca pound ise Chelsea’nin bu zamana kadar neredeyse dağ gibi birikmiş olan borçlarının kapatılması için harcandı.

 

2003 yılında Chelsea’yi satın alan Abramoviç’i Londra temsilcisinin ateşli taraftarı henüz çok iyi tanımıyordu. Birçok taraftar, kulübünün yabancı bir iş adamına satılmasından ötürü oldukça endişeli ve karamsar bir tavır alırken, birçoğu ise geleceğe ümitle bakmakta fayda olduğunu savunuyordu. Maviler, yeni patronları Abramoviç önderliğinde, birbirinden pahalı 14 yıldız isim ile sözleşme imzaladı. Abramoviç, bu transferler için yaklaşık 121 milyon poundluk harcama yaparken, kulübün 80 milyon pounda varan borçlarını da silip süpürmüştü. Bambaşka kimlikte bir takım yaratmanın yanında kulübün borç batağından çıkması önyargılı davranan taraftarların da bir anda Rus iş adamının sempatizanı olmalarına neden oldu.

 

Chelsea’ye adım attığında Joe Cola, Veron ve Scott Parker gibi yıldızı parlak isimleri ilk iş olarak kadroya bizzat dahil eden Abramoviç hakkında Londra’da hala çeşitli rivayetlerde konuşulur. Bu rivayetlere göre; Rus iş adamının öncelikle satın almak istediği kulüp olarak Chelsea’nin ezeli rakibi bir başka Londra temsilcisi Tottenham gösterilir.Tottenham’ı değil de, Chelsea’yi seçmesinin nedeni ise Maviler’in o dönem Şampiyonlar Ligi arenasında boy gösteriyor olması olarak rivayet edilir.

 

Abramoviç’in Chelsea’si ilk yılında saygın bir 2.lik elde etti. Belki şampiyon olamadılar ancak şampiyonluğun ayak sesleri çoktan duyulmaya başlanmıştı. 4 yılır Maviler’in başında yer alan İtalyan teknik adam ClaudioRaineri’nin de takımdan ayrılışı bu sezonda oldu. Kurt hocanın yerine, Avrupa’yı sallamış esrarengiz olduğu kadar da fantastik bir teknik direktörün gölgesi de netleşmeye başlamıştı. Porto Şampiyonlar Ligi Kupası’nı kaldırmayı başaran, Avrupa futbolu için artık özel biri olarak kabul gören Jose Mourinho, Abramoviç’in bizzat isteği doğrultusunda, Maviler için çalışmaya başladı. Bu gelişmeler yaşanırken, Chelsea’li taraftarlar da Londra’nın tekrardan en büyüğü olacaklarını düşünüyorlardı.Ancak Mourinho’nun Porto’dan getirdiği sihirli değneği tutukluk yapınca, Maviler 9 maç sonunda sadece 8 gol atabildi. Ligin hemen başında, sihirli değnekten çıkan bu sorunu çabuk aşan Portekizli teknik adam yönetimindeki Chelsea sezon içerisinde çabuk toparlandı. Yaklaşık 50 yıldır Premier Ligi kazanamayan Maviler bu kara talihe dur diyerek, Jose Mourinho yönetiminde 2004-05 sezonunun şampiyonu oldular.Porto’da krallığını ilan eden Mourinho, İngiltere’de de aynı geleneği devam ettirken, aynı zamanda patronu Abramoviç ve Chelsea taraftarlarının büyük takdir ve sempatisi kazanmayı başardı.  Saha kenarındaki hırçın tavırları ve takımını sürekli oyunda tutan ateşleyici özelliğiyle, Chelsea taraftarları tarafından idol olarak görülmeye başlanmıştı. Bir sonraki sezon, özellikle savunma hattında radikal değişikliğe giden Portekizli teknik adam, vatandaşları Paulo Ferreira ve Ricardo Carvalho gibi isimleri kadroya dahil etti. Bu dönemde Maviler’in unutulmaz isimleri arasına girmeyi başaracak olan Micheal Essien ve Didier Drogba transferleri de gerçekleşti. Bu yıldız isimlerin Abramoviç’e tüm maliyeti ise 140 milyon poundu aştı. 2007/2008 sezonuna istediği gibi başlayamayan Mourinho’nun takımı Premier Lig’in ilk 6 haftası geride kalırken, 3 galibiyet – 2 beraberlik ve 1 yenilgi ile 5. sırada kaldı. Mourinho adına bardağı taşıran son damla ise takımının, Şampiyonlar Ligi’nde grup ilk maçında Stamford Bridge’de Rosenborg’la 1-1 berabere kalması oldu. 1955 senesinden bu yana ilk, Chelsea tarihinde de 2.şampiyonluğu yaşatan teknik adam olan Mourinho’nun 2010′a kadar devam eden sözleşmesi Abramoviç’in isteği üzerine karşılıklı olarak fesh edildi. Asıl mesleği öğretmen olan Mourinho’nun gidişinin ardından Maviler için beklenilen başarıyı yakaladıklarını söylemek güç. Teknik direktörlük koltuğundan istikrarı bir türlü sağlayamayan Abramoviç, Portekiz’linin ardından 5 teknik adam daha kovdu. O zamandan bu yana sırasıyla Avram Grant, Luiz Felipe Scolari, Guus Hiddink, Carlo Ancelotti ve Andre Villas-Boas gibi önemli isimler Londra temsilcisinden kapıdışarı edildiler. Mourinho yönetimini mumla arayan ve Portekizli çalıştırıcının gidişinin ardından bin pişman olan Abramoviç’in haklı nedenleri var. Nasıl mı? İşte, o haklı nedenleri maddeler halinde yazalım.

 

Mourinho yönetimindeki Chelsea;

 


Mourinho’nun bu başarılı performansının ardından Chelsea’ye 2.baharı yaşatan Rus iş adamı, Londra temsilcisinin adeta yeniden küllerinden doğmasına ve neredeyse yarısına haciz gelen bir kulübün, tekrardan dünya devleri ile maddi ve saha içi performans olarak yarışmasına olanak sağladı. Dilerseniz Rus iş adamının Chelsea’yi satın aldığından bu yana gelen süreçte Maviler’in elde etmiş olduğu başarılara şöyle bir göz atalım.

 

Abramoviç patronluğundaki Chelsea;

 

Petrol ve alüminyum satan Rus milyarder Roman Abramoviç, 2011 Forbes listesine göre 13, 4 milyar dolar olarak tahmin edilen servetiyle, şu anda Rusya’nın en zengin dokuzuncu kişisi ve dünyanın en zengin 53. kişisi olarak biliniyor.

Oğuz Alp Tan24 Ekim 2012 Çarşamba 22:20

http://www.adabasini.com/haber/bu-yazi-cok-pahali-526.html