İstanbul'da "Cumhuriyet" gecesi

Cumhuriyet'in tüm renkleri boğaz'da buluştu.

İstanbul'da

Cumhuriyetin kuruluşunun 89. yıl dönümü kutlamaları kapsamında İstanbul Boğazı'nda havai fişek, ses ve ışık gösterileri düzenlendi. İstanbul'da 89. yıl kutlamalarının bu yılki adresi yine İstanbul Boğazı oldu. İstanbul'un cadde ve meydanları bayraklarla süslenirken, elektrik direklerine ve üst geçitler Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajı ve Türk Bayrağı asıldı.

 

Gösteriler, Boğaz Köprüsü ile Kız Kulesi arasındaki alanda yapıldı. Saat 19.00'da başlayan ışık gösterisinin ardından havai fişek gösterisi saat 19.45'te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından Ortaköy Meydanı'ndan başlatıldı.Gösteride 16 ayrı noktadan 20 tonluk, toplam 48 bini aşan havai fişek atışı yapılırken, her biri 8 bin watt enerji veren 150 ''skytracer'' kullanıldı. En büyüğünün ağırlığı 10 kilogramın üzerinde olan havai fişekler, İstanbul  Boğazı'nda 250 metreye kadar yükseldi.Boğaz Köprüsü üzerinde 60 ateşleme sistemi yer alırken, bin metre uzunluğunda ateş şelalesi oluşturuldu. Organizasyonun enerjisi toplamda 20 bin kWA güç üreten 61 jeneratör ile sağlandı. Ay-yıldızlı havai fişeklerin de yer aldığı 15 dakikalık gösterinin müziği, Fahir Atakoğlu tarafından organizasyona özel olarak bestelendi. Gösterinin koreografisi, bu besteye göre yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin organizasyonu öncesi ve sırasında, 30'u yurt dışından olmak üzere toplam 300 kişilik bir ekip görev yaptı.

BAĞDAT CADDESİ
Kadıköy Bağdat Caddesi'ndeki "Cumhuriyet'e Bağlılık Yürüyüşü"ne de binlerce vatandaş, ellerindeki Türk Bayrakları ve Atatürk posterleriyle sokaklara  çıktı.29 Ekim 2012 Pazartesi 22:54

http://www.adabasini.com/haber/istanbulda-cumhuriyet-gecesi-658.html