"Onun için jet kaldıracak değilim"

Obama, istihbarat skandalını deşifre eden Snowden'le ilgili soruları cevapladı.

Amerikan istihbarat skandalını deşifre eden eski ajan Edward Snowden konusu ABD Başkanı Barack Obama'nın peşini Afrika'da bile bırakmadı. Obama, “29 yaşındaki hacker için jetleri kaldıracak değilim” diye konuştu.

Beyaz Saray, Amerikan istihbaratının karıştığı izleme skandalının açığa çıkmasıyla haftalardır sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Skandalı deşifre eden eski Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA ajanı Edward Snowden, son zamanların en çok konuşulan isimlerinden oldu.

Önce Hong Kong’a kaçan, ardından Washington’un iade talebi üzerine Moskova’ya uçan Snowden, havaalanında gözlerden kayboldu.

Önce Küba’ya ardından Venezuela’ya gidecek denilen Snowden, Moskova’daki havaalanında transit bölgede çakılıp kaldı.

Son bilgilere göre havaalanında Ekvador’dan sığınma talebine cevap bekleyen Snowden, Küba’ya gitmesi durumunda Amerikan yönetimi müdahale edebilir yorumları yapılıyordu.

OBAMA'DAN NET CEVAP

Küba yolunda Amerikan hava sahasına giren uçağı "Amerikan jetleri indirebilir" deniyordu. Ve bu spekülasyonlara cevap en tepeden geldi.

Afrika seyahatinin ilk durağı olarak Senegal’e giden Başkan Barack Obama, Snowden hakkında konuştu.

Obama, “29 yaşındaki hacker için jetleri kaldıracak değilim” dedi.

Öte yandan, kalkan son Küba uçağında Snowden’ın izine yine rastlanmadı. Dünya kamuoyu bir süre daha Edward Snowden’ı konuşacak gibi görünüyor.27 Haziran 2013 Perşembe 18:39

http://www.adabasini.com/haber/onun-icin-jet-kaldiracak-degilim-89703.html