Öfke büyüdü

Belediye emekçilerine destek veren örgütlerin Başbakanlık önündeki eyleminde yumurta ve şişeler fırlatıldı.

Öfke büyüdü

Toplumsal Varoluş Platformu’ndaki örgütler, Belediye Emekçileri Sendikası’nın, Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki eylemine destek için Başbakanlık önünde eylem gerçekleştirdi.


LTB Binası önünde toplandıktan sonra Başbakanlık önüne yürüyen pankartlı eylemciler Başbakanlık binasına zaman zaman yumurta ve şişe attı, Başbakan’ı istifaya çağırdı.


Eylem BES Başkanı Savaş Bozat, Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu Başkanı Mehmet Seyis, Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Çelik’in konuşmalarının ardından 12.30 sıralarında tamamlandı.


Eylemciler başbakanlık ana giriş kapısını sökme girişiminde bulundu. Güvenlik güçlerinin müdahalesi ile girişim engellendi. Eylemde kısa süreli arbedeler yaşandı.


Savaş Bozat eylemde yaptığı konuşmada, LTB’de eylemlerin başlamasının üzerinden geçen 8 ay içerisinde hükümetin ne imzaladığı protokole sorunu çözebildiğini, ne de çalışanların önüne herhangi bir alternatif koyduğunu savundu.


LTB çalışanlarının 6 yıldır sosyal güvencesiz çalıştırıldığını kaydeden Bozat, “Bu da yetmezmiş gibi belediyenin maaş ödeyecek parası bulunmamaktadır” dedi.


LTB Meclisi’nde, UBP dışındaki meclis üyelerinin istifa ettiğine işaret eden Bozat, “LTB’yi bu noktaya getirenler maalesef Ulusal Birlik Partililerdir. Muhalefet partililerinin borçlanmalarda bir olumlu katkıları yoktur” dedi.


Erken seçimin Lefkoşa’yı kurtaracak tek seçenek olduğunu savunan Bozat, “En kısa zamanda erken seçim Lefkoşa’yı kurtaracak tek seçenektir. Artık usandık... Yola istifa etmeleri için çıktık, ya giderler ya gidecekler” dedi.


“Ya halka gideceğiz ya da eylem olduğu gibi sürecek” diyen Bozat, hükümetin LTB’deki sorunu çözme niyetinin olmadığını, hükümetin sosyal sigorta borçlarının ödenmesi için aldığı Kanun Gücünde Kararname’nin anayasaya ve eşitliğe aykırı olduğunu, çalışanları başlarını eğerek işe geri dönmeleri için çıkartıldığını söyledi.


“(UBP’li meclis üyeleri) Bunlar da istifa edene kadar ve erken seçim gerçekleşene kadar içeri girmeyeceğiz (iş başı yapmayacağız)” Bozat, pazartesi gününden itibaren eylem yerinin Başbakanlık önü olacağını da belirtti.

 

Seyis: Hiç bu kadar kötü bir yönetim olmamıştı

 

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ) Başkanı Mehmet Seyis, hükümeti uygulamalarından dolayı eleştirerek “Hiç bu kadar kötü bir yönetim olmamıştır” dedi.


UBP Hükümeti’nin, Kıbrıs Türkü’nün iradesini tamamıyla AK Partiye ipoteklediğini savunan Seyis, ülkedeki yasalara başta hükümetin uymadığını da iddia etti.


Seyis, LTB çalışanlarının eyleminin haklı bir eylem olduğunu söyleyen İçişleri Bakanlığı’nın Bakanlar Kurulu’nda grev yasaklama kararına imza koymasını da eleştirdi.


Özelleştirme konusunda anayasa mahkemesindeki yargıçların bir kısmının yasalara uygun olduğunu bir kısmının ise anayasalara uygun olmadığını kanaatine varmasını, konsensüse varılmamasını da eleştiren Seyis, “nasıl hukuktur bu? Nasıl değerlendirmedir ?” dedi.


Seyis, ülke yönetiminden dolayı tüm ülkede daha yakın zamanda çok daha kötü durumlar yaşanacağını da iddia etti.


Hükümetin toplum sorunlarına duyarsız olduğunu iddia eden Seyis, “Ben çocuklarıma yaşanabilir bir ülke bırakmak isterim diyen herkes artık tavrını ortaya koymalıdır” dedi.

 

Çelik: Tüm sektörler batma noktasına geldi

 

Kıbrıs Türk Zeytin ve Zeytin Yağı Üreticileri Birliği İrfan Çelik de tüm sektörlerin batma noktasına geldiğini, her hafta yüzlerce işletmenin kepenk indirdiğini, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun hükümet tarafından tahsilat yapması engellendiğinden batma noktasına getirildiğini savundu.


Çelik, “Yolsuzluk ve hukuksuzluğun kaynağı olan İrsen Bey, çözülmesi gereken sorun haline gelmiştir. Derhal istifa etmelidir” dedi.


Bir Bakan’ın ortaya konan tepkinin isyan olduğu söylemine atıfta bulunan İrfan Çelik, “Son zamanlarda yapılan en doğru tespit. Yolsuzluğa adaletsizliğe, işsizliğe, ekonomik sıkıntıya toplumsal yok oluşa karşı isyan halindeyiz” dedi.

 

Bu akşam gece meşaleli yürüyüş

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Başkanı Güven Varoğlu ise, bu akşam Dereboyu’nda meşaleli yürüyüş yapmak için saat 18:00’de, 10’uncu Yıl Parkı’nda (Kuğulu Park) toplanma çağrısında bulundu.

 

Örgütlerden BES’e destek

 

Varoğlu, “KTÖS, KTOEÖS, KTAMS, Güç-Sen, Dev-İş ve bağlı bulunan örgütler, Türk-Sen ve bağlı örgütler, DAÜ-Sen, DAÜ-Bir-Sen, Kamu-Sen, El, Sen, Tel-Sen, Basın-Sen, Tıp-İş, Çağ-Sen, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, CTP-BG, TDP, YKP, BKP, KSP, Baraka, Barikat, Koop-Sen, Pir Sultan Abdal Derneği, Doğancı-Elye Üreticiler Birliği, Güzelyurt Lefke Narenciye Üreticileri Birliği, Kıbrıs Türk Taşeronlar Birliği, Kıbrıs Türk Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Birliği, Mec-Sen, Devlet-İş, Gıda-Sen, Mağusa Türk Genel İş” daha pek çok derneğin BES’in eylemine destek verdiğini belirtti.

 9 Kasım 2012 Cuma 08:56

http://www.adabasini.com/haber/ofke-buyudu-929.html