Faciadan dönüldü

Beşparmak Dağları’ndan kopan dev kaya parçası, Boğazköy Su Deposu’na vurarak durabildi.

Faciadan dönüldü

Serhat İNCİRLİ

 

Girne kazasına bağlı Boğazköy’de geçtiğimiz gün Beşparmak Dağları’nın zirvesinden kopan yüzlerce kiloluk dev kaya parçası su deposuna vurarak durabildi. Vuruşun şiddetinden dolayı su deposu delinirken, bunun da bir şans olduğu belirtildi.


Görgü tanıkları, büyük bir gürültüyle dağdan aşağıya gelen kayanın, su deposuna vurarak durmasının olası bir faciayı önlediğine dikkat çekerek “Eğer evlerin üzerine düşseydi çok büyük kayıplar olabilirdi” dediler.


Dikmen Belediyesi adına bölgedeki su dağıtımından sorumlu olan Ahmet Caner, depoda meydana gelen zararın tamirinin oldukça zor olduğuna işaret etti. En az 20-30 santimetre kalınlığındaki beton su deposunda delik açan kayanın evlerin veya insanların üzerine düşmemesine şükrettiklerini de belirten Caner, “Kaya su deposuna vurup durmasaydı, köye girecek ve bir hatta belki de daha çok evi yıkacak, insanların ölümüne, yaralanmasına sebep olabilecekti” diye konuştu.


Caner, bölgenin çok popüler bir inşaat alanı olduğuna da işaret etti ve “İzin verilirken, dikkatli davranılması gerekir” dedi.


Aşırı yağış, hava değişiklikleri dönemlerinde bu tür heyelanların yaşanabileceğine de dikkat çeken Kaya, 1974 öncesi yaşandığını hatırladığı bir olayda, dev kayanın, göçmen evleri üzerine düştüğünü hatırlattı.

 

“Bomba gürültüsü çıkardı”

 

Geçtiğimiz perşembe günü yaşanan korkunç heyelan olayının görgü tanığı, Boğazköy sakini Gazanfer Şekerci, dev kayanın dağdan seke seke gelip su deposuna çarptığı sırada, bomba patlamasından çok daha büyük bir gürültü çıkardığını anlattı.


Eşinin korkudan paniğe kapılıp çığlıklar attığını anlatan Şekerci, “Birçok ağacı parçalayarak gelen kaya en az bir ton ağırlığındadır ve Allah’tan depoya vurup durmuştur; aksi takdirde insanları öldürebilirdi” diye ekledi.


Şekerci, bu tür tehlikeli heyelanların çok sık yaşanmadığını ancak bunun “Tehlike yoktur” anlamına gelmediğini belirtti.


Şekerci, kayaları ve toprağı tutan, heyelanı engelleyen ağaçların çürümesi, yanması veya bir şekilde yok olması sonucunda bu tür heyelanların artacağına işaret etti.


Boğazköy’de, Lefkoşa - Girne istikametine doğru giderken, “Darboğaz”a çıkılan yokuşun kuzeyinde (solunda), tepe üzerinde meydana gelen korkunç olayı ucuz atlattıklarını belirten bir köylü, “Sık olmasa da dağdan mutlaka kaya düşmektedir ancak geçmişte buralarda bu kadar çok ev yoktu ve bu kadar risk de bulunmuyordu” dedi.


Bir diğer köylü ise “Nasıl tedbir alınacak bilemem ama buraya inşaat izni veren devlet, birinin başına kaya düşmeden tedbiri de düşünmeli” diye konuştu.11 Kasım 2012 Pazar 13:01

http://www.adabasini.com/haber/faciadan-donuldu-979.html