"Aile Sosyal Destek Projesi" hayata geçmeye hazır

Ünverdi, Aile Sosyal Destek Projesi (ASDEP) kapsamında, sosyo-ekonomik sorunlar yaşayan ailelere sosyal, psikolojik, ekonomik ve hukuksal yönden destek verileceğini açıkladı.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI,''AİLE SOSYAL DESTEK VE  EĞİTİM PROJESİ’Nİ (ASDEP) HAYATA GEÇİRMEYE HAZIRLANIYOR.


ÜNVERDİ “ÖZELLİKLE SOSYO–EKONOMİK SORUNLAR YAŞAYAN AİLELERE  ULAŞILARAK,  İHTİYAÇLARI DOĞRULTUSUNDA  ONLARA BİREY ODAKLI HİZMET  VERİLECEK”


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Aile Sosyal Destek Projesi (ASDEP) kapsamında, sosyo-ekonomik sorunlar yaşayan ailelere   sosyal, psikolojik, ekonomik ve hukuksal yönden destek  verileceğini açıkladı.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlığı’na bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi ve  Kadın Çalışmaları Dairesi işbirliğinde uygulamaya konacak ASDEP  kapsamında, özellikle sosyo–ekonomik sorunlar yaşayan ailelere  ulaşarak,  ihtiyaçları doğrultusunda  onlara birey odaklı hizmet  sunmayı planladıklarını vurguladı.

 

ASDEP’in hayata geçirilmesiyle, uzmanlar tarafından her aileye ait analizler yapılarak,   ailelerin ekonomik, sosyal, psikolojik ve hukuki ihtiyaçlarına  destek  olunacağına işaret eden Bakan Ünverdi, “Aile Sosyal Destek Projesi  ile, ihtiyaç odaklı, talep eden değil, birey odaklı bir hizmeti toplumumuzun ayağına götürmeyi hedefliyoruz. Amacımız,  ailenin yapısını güçlendirerek, güçlü bir toplum yaratmaktır. Proje çerçevesinde,   Bakanlığımız özellikle risk altındaki bireylere yönelik önleyici tedbirler alarak, sorunlar ortaya çıkmadan müdahalede  bulunacak , hizmetler sunacaktır”  dedi.

 

Bu çerçevede ilk adım olarak,   13 Kasım   Salı günü,   saat 11:00’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Kadın Çalışmaları Dairesi’nde, Lefkoşa Surlariçi Bölgesi ve bölgede yaşayan kadınlara yönelik olarak  toplantı düzenleneceğini açıklayan Ünverdi, açıklamasını şöyle tamamladı:

 

“Aile Sosyal Destek Projesi,  pilot bölge olan Surlariçi halkına öncelikle tanıtılacak, daha sonra da  tüm Lefkoşa Bölge halkına ve adamıza  yaygınlaştırılacaktır. Projenin birinci ayağında, Kadın Çalışmaları  Dairesi ve Sosyal Hizmetler Dairesi görevlileri tarafından düzenlenecek bölge sohbet  toplantıları ile, projenin tanıtımı  yapılarak, verilecek hizmetler hakkında bilgilendirme yapılacaktır.

 

Sosyal hukuk devleti olmanın gereğinin, dezavantajlı grupları ve toplumun zayıf kesimlerini güçlendirmekten geçtiği gerçeğinden hareket eden Bakanlığımız, her ailenin bir sosyal  çalışmacısının  olmasını hedeflemiştir. Bu yönde alt yapının da güçlendirilmesi için  gerekli çalışmalar , Bakanlığımız tarafından başlatılacaktır. Özellikle sosyal ve ekonomik yönden ihtiyaçlı aileler,  Proje çerçevesinde;  Bakanlığa bağlı ilgili kurumlar tarafından desteklenecek ve  birey  odaklı  hizmetlerin toplumun ayağına götürülmesi sağlanacaktır.11 Kasım 2012 Pazar 21:14

http://www.adabasini.com/haber/aile-sosyal-destek-projesi-hayata-gecmeye-hazir-999.html