Ana Sayfa Gündem Yeni başkan Kıbrıs sorununu kapatmak için baskı altında kalacak

Yeni başkan Kıbrıs sorununu kapatmak için baskı altında kalacak

Rum tarafında yapılacak başkanlık seçimlerini kim kazanırsa kazansın, Kıbrıs sorununu ‘kapatmak’ için psikolojik ve diğer ağır baskılar altında kalacağı bildirildi

Giriş Tarihi: 23 Aralık 2012 Pazar 10:21
Yeni başkan Kıbrıs sorununu kapatmak için baskı altında kalacak

Rum tarafında yapılacak başkanlık seçimlerini kim kazanırsa kazansın, Kıbrıs sorununu ‘kapatmak’ için psikolojik ve diğer ağır baskılar altında kalacağı bildirildi, Rum başkan adaylarından, kamuoyu önünde görüşlerini açıkça belirtip taahhüt vermeleri istendi.

 

Fileleftheros “Siyasi Talipler ve Güvenlik” başlıklı haberinde Rum ekonomisinin içerisinde bulunduğu kriz nedeniyle Türkiyeli yetkililerin; KKTC’ye başvurmaları halinde Türkiye’nin Güney Kıbrıs’a maddi yardımda bulunabileceğini hatırlattı ve bunun ilelebet ‘genişletilmiş garantiler’ şeklini alacağını yazdı.

 

“Kıbrıslı Türkler ve yerleşiklerin elinde havuç, ‘yüksek gözetmenler’ ve Türkiye’nin elinde kırbaç olacak” ifadesini kullanan gazete özetle şunları yazdı:

 

“Bu kırbaç, sonsuza dek genişletilmiş garantiler şeklini alacak. Çünkü Kıbrıs’ın liderleri devletin yıkılmasını ve ‘partenojenez (bakir doğum)-mutasyon’ metoduyla ortaya çıkacak yeni oluşumun dış politika, savunma ve güvenlik meselelerinde özgür iradeye sahip olmayacağını kabul ettiler. Devletin ve vatandaşlarının gündelik güvenlikleri üçüncü taraflara bağlı olacak. Pratikte bu, Kıbrıs’ın Ankara’nın altına girip bu şart altında işleyeceği anlamına geliyor.

 

Bu meselede Kıbrıs Rum tarafı, maalesef toplumlararası müzakereler aracılığıyla bunu taahhüt etti. Liderlerimiz her şey üzerinde uzlaşılana kadar hiçbir şeyde uzlaşılmamış sayılacak belirsizliği altında ‘Kıbrıs’ın gelecekteki statüsünün birleşik Kıbrıs’ı bağlayıcı olacak uluslararası sözleşmelere tabi olacağını’ kabul ettiler.

 

BM Genel Sekreteri’nin 12 Mart 2012 tarih ve S/2012/149 sayılı Kıbrıs’la ilgili raporunda bunlar yer alıyor. Rapor Genel Sekreter’e ait olmasına karşın, bu sözler Özel Danışmanı Aleksander Downer’a aittir. Downer raporda, iki taraf arasında iç yönetim, yani  iç yetki pastasının nasıl paylaşılacağı konusunda görüş ayrılığı bulunduğunu kabul ediyor ancak ‘uluslararası garantiler!’ meselesinde de görüş ayrılığı olduğunu kabul etmiyor. Orada bize her şeyin neredeyse uzlaşılmış olduğunu söylüyor.”

 

Devamla Rum başkan adaylarının, önceki müzakerelerde Rum tarafının vermiş olduğu taahhütler olduğunu bilip bilmediklerini sorarak; yabancı asker mevcudiyeti ile Kıbrıs’ı ilelebet bağlayacak olan uluslararası sözleşmeler konusundaki tezlerini açıklaması gerektiğini vurgulayan gazete adayların “gelecekte Kıbrıs’taki güvenlik rejiminden ne anladıklarını, yabancı asker mevcudiyetini ve üçüncü tarafların müdahale hakkını  kabul edip etmediklerini açıkça belirterek taahhütte bulunmaları gerektiğini yazdı.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

LATİF AKÇA, "DEVAM" DEDİ...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık