Ana Sayfa Yurt Yeni yıllarını kutladı

Yeni yıllarını kutladı

Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’ın eşi Elsi Hristofyas kuzeydeki vatandaşlarını ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2012 Perşembe 00:59
Yeni yıllarını kutladı

Ayşe BULUT

 

Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’ın eşi Elsi Hristofyas dün Dipkarpaz’ı ziyaret ederek burada yaşayan vatandaşlarının yeni yıllarını kutladı. Dipkarpaz’daki Rum ilkokulu ve ortaokulunu ziyaret eden bayan Hristofyas, öğrencilere çeşitli hediyeler dağıttı, velilerle bir araya geldi.


Elsi Hristofyas’a, Güney Kıbrıs Mağusa Kadın Haklarını Koruma Derneği (BOGO) Başkanı Eleni Kostandini, Rum Orta Eğitim Müfettişi Yorgos Loizidis ve Rum cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas’in eşi Zacharoula Mala da eşlik etti.


Hristofyas ve beraberindeki heyeti, Dipkarpaz Rum Ortaokulu Okul Aile Birliği Başkanı Angeli Brovromo, Rum ilkokulundan Andreas Ahilleas, öğretmenler ve veliler karşıladı.


Rum ortaokulunda yeni yıl nedeniyle etkinlikler düzenlendi, küçük bir bayram kutlaması (yortu) yapıldı.


Bayan Hristofyas ortaokul ve ilkokul müdürlerine hediyeler verirken, Rum Ortaokulu Okul Aile Birliği Başkanı Angelisi Brovromo da Elsi Hristofyas’a ipek kozasından bir pano hediye etti.


Elsi Hristofyas, okullardaki öğrencilerin yeni yıllarını kutlarken,  Rum cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas’ın eşi Zacharoula Mala’yı da buradakilere tanıttı, mutlu yıllar diledi.


Elsi Hristofyas ve beraberindeki heyet, Yannagi Restoranı’nda (Ciranın Yerinde) yemek yiyerek Karpaz’dan ayrıldı.

 

KIBRIS’a özel demeç verdi

 

Elsi Hristofyas KIBRIS’a özel demeç vererek, yeni yıl dolayısıyla, 2013 yılının huzurlu ve mutlu geçmesi dileklerini iletmek için burada olduklarını dile getirdi. Hristofyas, kuzeyde yaşayan Rumları ziyaret etmek için her yıl özlem duyduklarını söyledi.


Hristofyas, kuzeyde yaşayan Rumları kendilerinden uzak ve kötü hissettirmemek için özlemle bugünü beklediklerini ifade ederek Kıbrıs sorununa da değindi.


Elsi Hristofyas, eşi Dimitris Hristofyas ile Mehmet Ali Talat’ın görüşmeler yaptığını ancak bir sonuca varılmadığını dile getirirken, karşılıklı geçişler sayesinde karşılıklı diyalog ve iletişimin devam ettiğini kaydetti.


Türkiye’nin barış olmasını istediğini kendilerinin de bildiğini dile getiren Elsi Hristofyas, daha fazla yardım edilerek bir sonuca varılmasını umut ettiklerini, barış olmasının Türkiye’nin elinde olduğunu bildiğini de söyledi.


Kıbrıs’ta yaşayan Türk, Rum ve Maronitlerin barış istediğini belirten Hristofyas, özellikle bu ekonomik krizde sıkıntı ve sorunlar çözülürse daha güzel günler yaşanacağını söyledi.


Elsi Hristofyas, güneyde bulunan petrol ve gaz nedeniyle orta bir yol bulunursa çok daha güzel günler olacağını ümit ettiğini dile getirdi.


Kıbrıslı Türklere tolerans ve anlayış gösterdiklerini belirterek, Kıbrıslı Türk idarecilerin bunu iyi değerlendirmesi gerektiğini ifade eden Hristofyas, yeni yılın tüm Kıbrıs’ta mutlu ve huzurlu bir yıl olmasını diledi.


Elsi Hristofyas, yeni yılla birlikte Kıbrıs’ta ekonomik yönden gelişmelerin yaşanması ve sıkıntıların aşılması temennisinde de bulundu ve bunun mücadelesini vereceklerini söyledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık