Ana Sayfa Kültür & Sanat Yeniboğaziçi BT perdelerini açmak için çalışıyor

Yeniboğaziçi BT perdelerini açmak için çalışıyor

Yeniboğaziçi bölgesi, kültürel ve sanatsal etkinliklerine bir yenisini daha ekliyor.

Giriş Tarihi: 4 Aralık 2012 Salı 15:15
Yeniboğaziçi BT perdelerini açmak için çalışıyor

Belediye çatısı altında kurulan ve tamamını bölge gençlerinin oluşturduğu ekip, ilk oyunlarını sergilemek için heyecanla ve büyük bir özveri ile çalışmalara başladılar.

 

Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Cemal Biren’in desteği ve köyün genç erkeklerinden DAÜ Türk Dili Edebiyatı bölümü son sınıf öğrencisi Mustafa Tazeoğlu ile yine DAÜ öğrencileri Selma Tanık, Şemsi Oyuncu İle Mehtap Sayıner’in kuruculuğunu üstlendiği ‘Yeniboğaziçi Belediye Tiyatrosu’ bölge halkı tarafından da takdirle karşılandı. Tiyatroya ilgi duyan, gönüllü gençler bu çatı altında toplanmış ve tüm hızıyla çalışmalarını sürdürmektedir. ‘Profesyönel Ruhla Çalışan Amatör Gençler’ sloganıyla hareket eden ekip şu sıralar ‘Pendaşino Daşları’ ( Aytotoro’dan geçen meşhur derenin adı ) adlı komedi oyunuyla sahneye çıkmaya hazırlanıyor.

 

Senaryosunu ve aslen Aytotorolu olan Selma Tanık’ın, yönetmenliğini ise Mustafa Tazeoğlu’nun yaptığı oyunda; 1974 öncesi Güney Kıbrıs’ın Aytotoro köyünde yaşayan halkın başından geçen komik ve gerçek olaylar konu alınıyor. Bu tiyatro oyununun en önemli özelliği ‘olaylar ve kişilerin tamamen gerçek’ olmasıdır. Bu Oyun ayrıca 1974 öncesi insanların kültürlerini, yaşayış şekillerini, hayata bakışlarını, örf-adet , gelenek ve göreneklerini yeni nesile en güzel şekilde yansıtmaktadır. Yeniboğaziçi Belediye Tiyatrosu ekibinde yer alan gençler oyunun hakkını vermek için büyük bir disiplinle, heyecanla ve birbirlerine bağlılıklarıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

İsmet Ezel

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

FOGEM, HALK DANSLARI YARIŞMASI'NDA İKİNCİLİĞİ KAZANDI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık