Ana Sayfa Gündem "YENİDEN BAŞLAMAYA HAZIRIZ"

"YENİDEN BAŞLAMAYA HAZIRIZ"

Anastasiadis, “Lute’la görüşmemde müzakerelere yeniden başlamaya her an hazır olduğumuzu ilettim ve BM Genel Sekreteri’ne tezlerimizi yazılı olarak gönderdim” dedi.

Giriş Tarihi: 1 Ağustos 2018 Çarşamba 09:04

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, BM Genel Sekreteri tarafından Kıbrıs sorununa müdahil taraflarla görüşmeler gerçekleştirmesi için görevlendirilen özel danışman Jane Holl Lute’la yaptığı görüşme ve Kıbrıs sorununa ilişkin gelişmeler konusunda dün Rum siyasi parti liderlerini bilgilendirdi.
Fileleftheros gazetesi, “Lute’un Sonuçlarını Beklerken” başlığı altında verdiği haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in önceki gün uzun süren bir toplantıda Rum siyasi parti liderlerini, BM Genel Sekreteri’nin atadığı geçici danışman Jane Holl Lute’la gerçekleştirdiği görüşme konusunda bilgilendirdiğini yazdı.


Gazete, toplantıya Kıbrıs Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis ve eski Rum Yönetimi liderleri Dimitris Hristofyas ve Yorgos Vasiliu’nun da katıldıklarını belirtirken; toplantıda özellikle vurgulanan şeyin, Anastasiadis’in Lute’a, Kıbrıs Rum tarafının müzakerelerin Crans Montana’da kaldığı yerden devam etmesini istediğinin iletildiği olduğunu yazdı.
Anastasiadis, Lute’la görüşmesinde, müzakerelere yeniden başlamaya her an hazır olduğunu ilettiğini ve BM Genel Sekreteri’ne tezlerini yazılı olarak gönderdiğini de söylediğini, toplantıda dile getirdi.
Habere göre Anastasiadis Luta’a ayrıca, müzakerelerin BM Genel Sekreteri’nin çerçevesinde devam etmesi hedefini taşıdıklarını da vurguladı.
Gazete, dünkü toplantıda yapılan ortak tespitin, Lute’un tüm temaslarını tamamlamadan süreçte herhangi bir gelişme beklenmediği şeklinde olduğunu belirtirken, Lute’un temaslarını Eylül ayından önce tamamlamasının beklenmediğini yazdı.


Gazete, toplantı sonrasında gazetecilere açıklamada bulunan Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’nun, “tartışılan şeyin süreç değil, müzakerelerin yeniden başlayabilmesi için koşulların uygunluğu, müdahil tarafların açıklamaları ve Genel Sekreterin girişim üstlenip üstlenemeyeceği olduğunu” söylediğini aktardı.
Habere göre Prodromu, Kıbrıs Rum tarafının, müzakerelerin BM’nin prosedürleri çerçevesinde vardığı yerden yeniden başlaması için BM Genel Sekreteri’nin girişim başlatmasını istediğini ve beklediğini ifade etti.
Anastasiadis’in siyasi liderler toplantısında, Lute’la gerçekleştirdiği görüşme ve genel olarak Kıbrıs sorunundaki durum hakkında geniş bilgi aktarımında bulunduğunu vurgulayan Prodromu, müzakerelerin, BM prosedürleri çerçevesinde ulaştığı ve kaldığı noktadan yeniden başlaması için Genel Sekreterin girişim üstlenmesini beklediklerini ve istediklerini söyledi.


Prodromu, BM’nin süreçlerinin herkesçe bilindiğini ve Kıbrıs sorununa ilişkin süreç üzerinde de yıllar öncesinden uzlaşıya varıldığını iddia etti.
Politis gazetesi ise konuya ilişkin haberini “Yön Değiştirmeye İlişkin Dedikodulara Son – Başkan İki Toplumlu İki Kesimli Federasyona Bağlı Olduğunu Netleştirdi” başlığı altında verirken, Anastasiadis’in Lute’a açıkça, iki toplumlu iki kesimli federasyonun dışında başka herhangi bir çözüm şeklinin düşünülmediğini söylediğini yazdı.
Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:
Alithia: “Müzakereler İçin Guterres’in Girişimi Bekleniyor”.
Haravgi: “Başkanlar Toplantısında Kendi Kendini Tekrarladı – Başkan ve Partiler Farklı Değerlendirmeler Yapıyorlar”.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

27 ŞUBAT’TA ARAÇLI EYLEM YAPILCAK!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık