Ana Sayfa Gündem YERYÜZÜ TOHUMLARI İNİSİYATİFİ’NDEN TEŞEKKÜR

YERYÜZÜ TOHUMLARI İNİSİYATİFİ’NDEN TEŞEKKÜR

Açıklamada, tohumların bir kişiye bir zamana ve özel bir kişiye ait olmadığı belirtilerek, “Bu bir mirastır ve sahibi yoktur, hepimizindir” denildi.

Giriş Tarihi: 25 Ekim 2018 Perşembe 14:10
YERYÜZÜ TOHUMLARI İNİSİYATİFİ’NDEN TEŞEKKÜR

Yeryüzü Tohumları İnisiyatifi, Tohum ve Üretim Materyalleri Yasası yeniden Meclis’e iade edildiği için Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali’ye teşekkür etti.

İnisiyatif’ten yapılan yazılı açıklamada, Tohum ve Üretim Materyalleri Yasası’nın İnisiyatif’in  mücadelesi ve bilimsel görüşleri nedeniyle Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı’nın  talebi üzerine Cumhurbaşkanı tarafından Meclis’e iade edildiği kaydedildi. İnisiyatif, mücadelesine destek veren cittaslow belediyeleri ve örgütlere de teşekkür etti.

Açıklamada, tohumların bir kişiye  bir zamana ve  özel bir kişiye ait olmadığı belirtilerek, “Bu bir mirastır ve sahibi yoktur, hepimizindir” denildi.

Tohumları, patentlemenin ve  tescillendirmenin tohumun doğasına aykırı olduğu ifade edilen açıklamada, yerel  tohumların  patentlenemeyeceğini, çünkü fabrikalarda üretilen herhangi bir ürün gibi standartlara sahip olmadığı vurgulandı.

Açıklamada “,Tohumlar  doğanın ve farklı kültürlerin bir armağanıdır, şirketlerin bir buluşu değildir. Tohumlar tüm insanlığın sağlıklı yaşamı için paylaşılacak ve gelecek nesiller için saklanacak ortak mal varlığımız ve zenginliğimizdir. Bu nedenle mülkiyet altına alınamaz ve patentlenemez” denildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

GEÇİTKALE - MALLIDAĞ YOLUNDA KAZA: 4 YARALI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık