Ana Sayfa Dünya Yetki tartışması

Yetki tartışması

İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi Disiplin Kurulu yaptığı toplantıda huzursuzluk çıktı.

Giriş Tarihi: 7 Aralık 2012 Cuma 11:21
Yetki tartışması

İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi Disiplin Kurulu yaptığı toplantıda, Konsey Başkanının tüm yetkilerini askıya alarak, bunların kendilerine aktarıldığını açıkladı.

 

Konsey Disiplin Kurulu Üyelerinin imzalarıyla yayınlanan bildiride, Konsey Başkanı Ahmet Baştürk’ün tüzüğün gerektirdiği biçimde çalışmadığı, genel kurul çağrısını belirtilen süre içinde haber vermediği gerekçeleri gösterilerek, tüm yetkilerinin askıya alındığı duyuruldu. Kıbrıs Türk Derneklerinin bazılarını bünyesinde barındıran Konsey Disiplin Kurulundan yapılan açıklama şöyle;“Disiplin Kurulu 3 Aralık’ta yaptığı toplantıda aşağıda belirtilen kararları almıştır. Konseye Üye Derneklere ve İngiltere Kıbrıs Türk Toplumuna saygı ile duyurulur.İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi son Genel Kurulunu 18.06.2010 tarihinde yapmıştır. Yapılan seçimle yönetime gelen Başkan bugüne kadar geçen süre içerisinde Konsey Tüzüğünün ilgili maddelerinin kendilerine yüklemiş olduğu muhtelif görevleri yerine getirmemiştir. Her ay yapılması gereken Yönetim Kurulu toplantıları, her yıl yapılması gereken Genel Kurul toplantıları ve yapılacak olan Genel Kurul toplantı çağrısının Konsey Tüzüğünde belirtildiği şekilde 21 gün önceden haber verilmesi gereğini usulüne uygun olarak uygulamamıştır.

 

Disiplin Kurulu Başkanı ve Üyeleri tarafından bu konulardaki görev ve sorumlulukları defalarca Konsey Başkanının dikkatine getirilmiş ancak Başkan Konsey Tüzüğünde belirtilen bahsekonu görevleri ısrarla yerine getirmemeye devam etmiştir. Konsey Tüzüğünün ilgili maddesi gereğince her yıl yapılması gereken Genel Kurul toplantısının 30 aylık bir aradan sonra 07.12.2012 tarihinde toplantıya çağrıldığı, 23.11.2012 tarihinde Londra’da yayınlanan gazetelerden öğrenilmiştir. Tüm bu gelişmelerin ışığında, yaratılan kaos ortamının sona erdirilmesi, İngilterede yaşayan Kıbrıs Türk Toplumunun hakettiği başarılara ulaşabilmesi, mevcut düzensizliğin süratle sonuçlandırılabilmesi, Konseyin kuruluş amaçlarının layıkıyla yerine getirilebilmesi ve Konsey Tüzüğünün ciddiyetle uygulanmasını sağlamak için Disiplin Kurulumuz;

 

1-Konsey Başkanının tüm yetkilerini askıya almıştır. Konsey Tüzüğü gereğince Genel Kurulda yeni bir Başkan ve Yönetim Kurulu seçilip işbaşına gelinceye kadar tüm yetkiler Disiplin Kurulunun uhdesindedir. 2-07.12.2012 tarihinde yapılacağı gazete haberlerinden öğrenilen olağan Genel Kurul Toplantı kararını iptal etmiştir. Bu nedenle Konseye Üye Derneklerin 07.12.2012 tarihinde yapılacağı iddia edilen Genel Kurul Toplantı çağrısına itibar etmemeleri rica olunur. 3-Olağan Genel Kurul seçimlerini yapmak üzere toplantının Hornsey Atatürk Okulu salonunda 13.01.2013 tarihinde saat 11.30 da yapılması kararını almıştır. Yönetim Kurulu ise, Disiplin Kurulu Başkanı Dr. Özkan Hıfzı, Üye Tuncel Nalbantıoğlu, Necati Seğer, Akile Işın, Gökmen Beha ve Kerim Kağan olarak belirlendi. Öte yandan daha önce yapılacağı duyurulan 7 Aralık tarihli Konsey Genel Kurulunun görülen lüzum üzerine tarih değişikliği yapıldığı Konsey başkanı tarafından basın görevlilerine duyuruldu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

"ABD'DE 'MODERN KÖLE' TARTIŞMASI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık