Ana Sayfa Siyaset YILDIRIM'DAN AB'YE KIBRIS TEPKİSİ

YILDIRIM'DAN AB'YE KIBRIS TEPKİSİ

Yıldırım "AB, Rum tarafını üye yaparak Kıbrıs sorununu içinden çıkılmaz hale getirdi”

Giriş Tarihi: 26 Nisan 2018 Perşembe 07:35
YILDIRIM'DAN AB'YE KIBRIS TEPKİSİ

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım Binali Yıldırım, Madrid’de yapılan Nueva Economia Forum'da yaptığı konuşmada, İspanya temasları sırasında yaptığı görüşmelerde iki ülke ilişkilerini bütün boyutlarıyla ele aldıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde, 2008 yılında, İspanya-Türkiye arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği mekanizması oluşturulduğunu anımsatan Yıldırım, bu toplantılarda başbakanlar ve bakanların gelecek için hedefleri belirlediklerini söyledi.
Toplantıların 2014 yılına kadar düzenli bir şekilde devam ettiğini, İspanya ve Türkiye'de yaşanan gelişmeler nedeniyle bir müddet toplantılara ara verildiğini anlatan Yıldırım, bir sonraki toplantının önümüzdeki yıl Türkiye'de yapılacağını dile getirdi.
Yıldırım, İspanya ile Türkiye arasından hemen hemen hiç sorun olmadığını, bunun bazı kişileri şaşırtabileceğini aktardı.
Yıldırım, Ortadoğu'nun kaynayan bir kazan, ateş çemberi olduğunu, Suriye, Irak, İsrail, Filistin, Yemen, Libya hatta Afganistan'da yaşananları herkesin bildiğini ifade etti.

" HAYAL KIRIKLIĞI”
Bu bölgedeki her şeyin birinci derecede Türkiye'yi, ikinci derecede ise Avrupa'yı ilgilendirdiğine dikkati çeken Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Eğer Türkiye bölgede istikrarı sağlamak, bozulan barışı tesis etmek için bu kadar fedakarlık göstermese Avrupa bugün yaşanamaz hale gelir. 2016'ya kadar Akdeniz'den, Balkanlar üzerinden Avrupa'ya geçen mülteci sayısı günlük ortalama 7 bin. Biz AB ile bir anlaşma yaptık, 'bunların geçişini önleyelim' dedik. Buna karşılık ülkemizde 3,5 milyon mülteci var. Biz bunlara barınak sağlıyoruz, aş sağlıyoruz, sağlık hizmeti sağlıyoruz. Buna biraz katkı sağlayın, ayrıca AB ve Türkiye arasındaki üyelik müzakerelerinde yeni bir adım atalım, vize muafiyeti sağlansın, artı Gümrük Birliği de güncellensin. Tamam mı, tamam. Anlaştık, el sıkıştık. Türkiye tarafı olarak yapılması gereken her şeyi yaptık. Günlük göçmen geçişi 50'nin altına girdi ancak birlikten beklediğimiz cevabı alamadık. Maalesef yine bir hayal kırıklığına uğradık."

KIBRIS
Yıldırım, geçmişte Kıbrıs sorununun çözümünde yaşadıkları hayal kırıklığını AB konusunda da yaşadıklarını ifade etti.
Kıbrıs sorunu için de 2004 yılında referandum yapıldığını, barış için destek sağladıklarını ancak AB'nin Rum tarafını birliğe üye yaptığını, sorunu, içinden çıkılmaz hale getirdiğini anımsattı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık