Ana Sayfa Sağlık Yok mu bir bakan ya da bakabilecek olan?

Yok mu bir bakan ya da bakabilecek olan?

Kötü Muamele! Başka bir ifade gelmiyor aklıma, hafta sonu iki saatliğine hayatına girdiğim engelli bir çocuğun ve ailesinin devlet tarafından maruz bırakıldığı durumu tarif etmek için…

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2012 Perşembe 03:50
Yok mu bir bakan ya da bakabilecek olan?

Her sabah Mesarya köylerinden birinde gün ağarırken kalktığınızı ve tekerlekli sandalyeye mahkum küçük kızınızla birlikte önce köyden Lefkoşa-Mağusa ana yolu kavşağına bir köylünüzün yardımıyla (birinci vasıta); sonra ana yoldan otobüsle (ikinci vasıta) Lefkoşa Atatürk büstü yanındaki otobüs duraklarına ve oradan da devletin tahisis ettiği araçla (üçüncü vasıta) devlet hastahanesi yanındaki okula gittiğinizi düşünün.

 

Tekerlekli sandalye ile, üstelik de bu maksada uygun olarak yapılmamış araçlara her gün altı kez Lefkoşa’ya gidiş, dört kez de köye dönüş için olmak üzere toplamda on kez inip binmek zorunda olduğunuzu bir düşünün. Hepsini anladım da devletin bu maksatla görevlendirdiği minibüsün dahi engelli çocuklara uygun, inmelerini ve binmelerini kolaylaştıracak niteliğe sahip olmamasını nasıl anlayayım? Üstelik bu minibüsün zaman zaman başka maksatlarla kullanılması sonucu (en son örnekte balık taşımak!) sürekli birşeyler koktuğunu ve dayanılmaz bir seyahat aracına dönüştüğünü “idare etmemizi” nasıl beklersiniz? Seyahat edilebilmesi için devletin verdiği maddi katkıyı uzun süre geciktirmesini, zaten maddi olarak zor durumda olan ailenin bu parayı sürekli cebinden vermesini ve aylar sonra bu parayı geri alabiliyor oluşunu kime nasıl izah edersiniz? Her gün acı veren, eziyete dönüşen ve sürekli olarak tekrar eden bu yolculuk neden yapılıyor biliyor musunuz? O sandalyeye bağımlı olan küçük kızın biraz hareket etmesi, biraz fizik tedavi hizmeti alabilmesi için. Neden mi ta Lefkoşa’ya gidiyorlar? Oradaki okulun hemen yanıbaşında hastahane var ve bu küçük kız daha küçükken havale geçirdiği için bu hale geldiğinden yeniden geçirir endişesi hakim annede. Olası bir havalede hastaheneye yakın olsun istiyor. Gecikirse bu kez kızını kaybedeceğini biliyor…Bu konularda hizmet vermek üzere göreve gelmiş olması gereken bakana soruyorum: Empati kurabiliyor musunuz? Bu insanlara hizmet vermek üzere göreve gelmiş olması gereken Bakana sesleniyorum: Kurultay yarışlarında kolunuzda takılı çantanızla kapı kapı dolaşacağınıza, bu insanların hayatını zorlaştırmak yerine biraz olsun kolaylaştıracak ulaşım aracını devreye sokmayı başarsanız, tek bir vasıtayla, olması gerektiği gibi okullarına ulaşmalarını sağlasanız devlet gerçekten devlet olur bu insanların gözünde! Duyuyor musunuz? Onca engele rağmen azimle iki eliyle tekerlekli sandalyeyi kavrayıp tüm gücünü toparlayıp sandalyede ayağa kalkan dünyalar güzeli bu kız kendisini alkışlamamızı bekliyordu. Alkışla birlikte gülümsüyordu…Duyuyor musunuz? Onca engele rağmen neler yapılacağını bu kız size gösteriyor anlıyor musunuz? Bu kadarcık hizmeti bile bu insanlara veremediğinizi gördüğünüzde azacık olsun utanıyor musunuz? Utanabiliyor musunuz? Biraz çaba gösterseniz siz de yapabilirsiniz, biliyor musunuz? Bu küçük ülkede bu durumda olan insanları evlerinden alacak, gerekli donanıma sahip araçları tedarik etmek ve hizmete sokmak bu kadar zor mu? Yoksa siz onun yerine kendi makam arabalarınızı internetten fotoğraflara bakıp seçmeyi tercih edenlerden misiniz?

 

Yok mu bir Bakan ya da bakabilecek, bu sorunu çözebilecek olan?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

BAŞHEKİM DİZDARLI’DAN ÇAĞRI...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık