Ana Sayfa Siyaset Yorgancıoğlu: "Bu uçuşun paraşütü yok"

Yorgancıoğlu: "Bu uçuşun paraşütü yok"

Halkın devlet hastanelerinden para ile hizmet aldığını, işyerlerinin kapandığını, hükümetin ekonominin “uçtuğundan” bahsettiğini ancak bu uçuşun “paraşütü olmadığını” ifade eden Yorgancıoğlu, ülkenin gelmiş geçmiş en kötü hükümeti olduğunu iddia etti.

Giriş Tarihi: 5 Aralık 2012 Çarşamba 23:24
Yorgancıoğlu:

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, “Varlığı ve yokluğu tartışılan UBP hükümetinin bütçesini görüşmekten hicap duyuyorum” dedi.

Meclis Genel Kurulu’nda 2013 mali bütçesinin geneline ilişkin değerlendirme yapan Yorgancıoğlu, Ekonomik Paket’in halktan saklanarak, halkın onayını almadan imzalandığını belirterek, bu konuda hükümeti eleştirdi ve protokolde iyi taraflar söylenirken, elektrik ve telefon dairelerinin satılacağının söylenmediğini kaydetti.

UBP’nin birçok konuda verip de uygulamadığı sözlerden dolayı halktan özür dilemesi gerektiğini ifade eden Yorgancıoğlu, “varlığı ile yokluğu tartışılan bir hükümetin bütçesini görüşmekten hicap duyduğunu” söyledi.

Hükümetin verdiği sözleri tutmadığını, protokolün KKTC tarafından yapılmadığını, TC Başbakanlığı ve Türkiye Lefkoşa Büyükelçiliği tarafından yazıldığının metinlerden açık olduğunu kaydeden Yorgancıoğlu, bugün ülkede varlığı ile yokluğu tartışılan, ülkeye ihanet eden, ülke kurumlarının satılmasını kabul eden bir hükümetin bütçesini görüştüklerini ileri sürdü.

Protokolü okuyarak eleştiri ve yorumlarda bulunan Yorgancıoğlu, Türkiye Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın ülkede birçok şeye karıştığını, ancak istihdamlara karışmadığını, bunun da “taraf tutmasından” dolayı olduğunu söyledi.

Yorgancıoğlu, bugün ülkenin bütçesinin görüşüldüğünü, ancak bütçelerin uygulanmadığını, halkın önündeki 5 yılın gelirini şimdiden tükettiğini ifade ederek, halkın borç alarak yaşadığını, borcunu borç ile kapattığını savundu.

Halkın devlet hastanelerinden para ile hizmet aldığını, işyerlerinin kapandığını, hükümetin ekonominin “uçtuğundan” bahsettiğini ancak bu uçuşun “paraşütü olmadığını” ifade eden Yorgancıoğlu, ülkenin gelmiş geçmiş en kötü hükümeti olduğunu iddia etti.

Yorgancıoğlu, önümüzdeki günlerin felaketinin kredi kartı borçları olacağını ifade ederek, bunun hükümetin zaafiyeti olduğunu savundu.

Bütçe açıklarının azalmadığını arttığını, borçlarla ilgili çıkarılan yasaların işe yaramadığını, ekonominin önünün açılmadığını, küçültülecek denen kamuya üç yılda 3 bin 500 istihdam yapıldığını, tasarruf yapıldığının söylendiğini ancak görünenin ortada olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, hükümetin memura artış vermediğini ancak harcamalarını da kısmadığını savundu.

Yorgancıoğlu, hükümetin vergi uygulamasını eleştirerek, UBP’nin hükümete gelmeden önce birçok söz verdiğini, hükümetteyken de birçok kez söz verdiğini ancak hiçbirine uymadığını söyledi ve halktan özür dilemesi gerektiğini kaydetti.

LTB’de yaşananları, borçlanmaları ve Cemal Bulutoğluları ile alınan ve bozulan kararları eleştiren Yorgancıoğlu, Ziraat Bankası’ndan alınması düşünülen kredinin ise sorunları çözmeyeceğini, belki hafifleteceğini savundu.

UBP’nin halktan birçok konuda özür dilemesi gerektiğini, Lefkoşa halkının çöplükte yaşatıldığını, Meclisin hükümet tarafından işlemez hale getirildiğini, ekonomik programını bile kendisinin hazırlayamadığını, bu yüzden artık istifa etmesi gerektiğini savunan Yorgancıoğlu, böyle bir hükümetin bütçesini görüşmekten “hicap” duyduğunu yineledi.

Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye’nin ülke işlerine karışmaması gerektiğini, ancak UBP’nin kurultay çalışmalarına bile karıştığını iddia ederek; hiçbir ülkede böyle bir hükümetin olmadığını ifade etti ve yeni bir siyasal iradenin yeniden oluşması için yetkinin halka verilmesi gerektiğini söyledi.

Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun, UBP’nin içişlerine karıştığını, LTB’nin Eroğlu’nun Başbakanlığı döneminde borçlandığı 10 milyon Sterlin’in nerede kullanıldığının belirsiz olduğunu, daha birçok iddiaya cevap vermediğini ifade ederek; Eroğlu’nun görevinin Kıbrıs sorununu çözmek olduğunu, ancak asli görevi olan konularda iş yapmadığını, Kıbrıs sorunu konusunda çözüm üretilmediğini ifade etti.

Kendi dönemlerinde ülkede tersine göç olduğunu, yurtdışındaki yurttaşların adaya döndüğünü; ancak şimdi yurttaşların adadan kaçtığını, vatandaşlıkların dağıtıldığını, bu vatandaşlıklardan dolayı devletin yükünün arttığını söyleyen Yorgancıoğlu, KKTC’nin işe yeni girişlerde ve çalışanlara artış yapma konusunda Türkiye’nin gerisinde kaldığını, KKTC’de yeni işe girenlerin Türkiye’ye göre daha az maaş aldığını, Türkiye’de çalışanlara yüzde 16, sigortalılara 350 TL artış öngörüldüğünü örnek gösterdi.

Hükümeti “halkına ihanetle” suçlayan Yorgancıoğlu, Ercan Havalimanı’nın işletmesinin devredilmesi konusuna değinerek sözleşmeyi eleştirdi, endişelerini aktardı ve ihaleyi kazanan şirketin burada tecrübe edinip Türkiye’de başka ihalelere gireceğini savundu. Yorgancıoğlu, sözleşmenin bugüne kadar imzalanmamasının yasaların tutarsızlığından kaynaklandığını ileri sürdü.

Yorgancıoğlu, konuşması sırasında hükümet yetkililerinin salonda bulunmamasını da eleştirdi ve Genel Kurulda bunun ardından sözlü tartışmalar yaşandı.

Konuşmasına devam eden Yorgancıoğlu, kamuda 4 emekli yerine 1 yeni istihdamın yapılmasının öngörüldüğünü ancak 4 kişi alsa da vereceği maaşın yaklaşık 1 emekli maaşına denk geleceğine işaret etti.

Yorgancıoğlu, hükümetin savurganlık yaptığını, ancak çalışana artış vermediğini ifade ederek, ekonomi “uçuyorsa” neden çalışanlara artış yapılmadığını ve halkın refahını yükseltecek çalışmalara gidilmediğini sordu.

Bütçeyi madde madde değerlendiren Yorgancıoğlu, harçların 3 yılda yüzde 95’in üzerinde artış gösterdiğini, ancak insanlara artış yapılmadığını, bu yüzden insanların gelir düzeylerinin giderek düştüğünü kaydetti.

Yorgancıoğlu, vergi sistemini eleştirerek; çok gelir kazanandan çok, az gelir kazanandan az vergi alınmadığını, herkese aynı sistemin uygulandığını söyledi.

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, 2013 yılı bütçesinde toplam giderin 3 milyar 441 milyon TL olduğunu, gelirle arasında 283 milyon TL açık öngörüldüğünü ifade etti ve bütçeyi rakamlarla değerlendirdi, hükümetin halkın alım gücünü yükseltecek çalışmalar yapması gerektiğini ifade etti.

Yorgancıoğlu, belediyelere verilen katkıların az olduğunu ve hükümetin kendi açıklarını kapatması için belediyelerin gelirlerine el attığını da savunarak, belediyelerin de geçmişte verdiği bazı hizmetleri vermekte zorlanacağını söyledi.

Yorgancıoğlu, hükümeti yapılan eleştirileri dikkate almamakla suçlayarak, Kıbrıs Türk halkına daha fazla zarar vermeden siyasi iradenin ortaya çıkması için istifa etme çağrısını yineledi ve böyle bir hükümet ile bütçesine onay vermelerinin mümkün olmadığını ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

ARTER, ZAFERİNİ KUTLADI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık