Ana Sayfa Yurt Yorgancıoğlu ekonomik programı eleştirdi

Yorgancıoğlu ekonomik programı eleştirdi

Yorgancıoğlu, CHP milletvekillerini kabulünde, ekonomik programı eleştirdi:

Giriş Tarihi: 8 Aralık 2012 Cumartesi 13:27
Yorgancıoğlu ekonomik programı eleştirdi

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, ülkenin insanlarının, aydınlarının, ilericilerinin, siyasilerinin, iş adamlarının ve esnafın katkılarıyla hazırlanacak bir ekonomik gelişme programının çok daha kabul edilebilir olacağını söyledi.


Yorgancıoğlu, paketin halkın geleceğini çok da olumlu etkilemeyeceği görüşü taşıdıklarını ifade etti.


Ülkenin geleceğine aydınların, iş çevrelerinin, esnafın, siyasilerin de karar verecek bir noktada olması gerektiğini vurgulayan Yorgancıoğlu, “Halbuki burada böyle bir hassasiyet yoktur ve önümüzdeki günlerde bu konuda da sıkıntı olacağı ve Kıbrıs Türk halkının bu konuda muhtemelen ifadesini ortaya koyacağı da bir gerçektir” diye konuştu.


Türkiye ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekilleri, KKTC’deki temasları çerçevesinde ana muhalefet CTP-BG’yi de ziyaret etti.


CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, Balıkesir Milletvekili Namık Havutça ve Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve Lefkoşa milletvekili ve partinin dış ilişkiler sekreteri Özdil Nami’yle görüştü.


Ziyarette konuşan CHP Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun selam ve sevgilerini ileterek, KKTC ziyaretleriyle ilgili bilgiler verdi.


Sarıbaş, Kıbrıs ile ilgili çözüm önerilerini dinlemek, CHP’nin ilişkileri daha samimi, çözüm üretebilen ve anlayan noktaya taşıyabilmek, sürekli hale getirmek istediklerini söyledi.


Türkiye’nin her zaman bağımsızlık savaşıyla birlikte Kıbrıs Türk halkının yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini vurgulayan Sarıbaş, sosyal demokrat bir parti olarak CHP’nin, CTP’yle anlayış içinde çözüm önerileri üretmek istediğini ifade etti.

 

Yorgancıoğlu: Söylenenin yapılması diye algılanmamalı


CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, CTP’nin 1970’ten beri sol görüşlü bir parti olarak mücadele verdiğini belirterek, Kıbrıs sorununa her iki tarafın da çıkarlarını gözeten, siyasi eşitlik temelinde federal bir yapının kurulması ve bu federal yapının dünyanın saygın bir devleti olması gerektiğini düşündüklerini söyledi.


2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın yürüttüğü görüşmelerden, BM’nin yürüttüğü görüşmelerden çıkan parametreler ve ortak paydalar olduğunu kaydeden Yorgancıoğlu, çözümün bu temelde olması gerektiğini belirtti.


CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Kıbrıs’ta yaşayan ve geleceğini de bu adada gören Kıbrıslı Türkler olarak Türkiye’yle ilişkilere iyi ilişkileri istediklerini; iyi ilişkinin buradaki yönetimlerin ve insanların “Türkiye’deki yetkililerin her söylediğinin yapılması” olarak algılanmaması gerektiğini ifade etti.


“İki eşit taraf, devlet arasındaki ilişki biçiminin kurulmasında büyük yarar vardır. Bugüne kadar yaşadıklarımız bunun yeterince eşit olmadığını bize göstermektedir ve bu bazen ilişkileri de germektedir” diyen Yorgancıoğlu, Türkiye ile Kıbrıs’ın birbirinden çok ayrı olamayacağını; düzey ve karşılıklı saygının esas olması, tarafların söyledikleriyle karşı tarafı rencide etmeyecek anlayışla ifade etmesi gerektiğini anlattı.


Özkan Yorgancıoğlu, geçtiğimiz günlerde KKTC ile Türkiye arasında imzalanan ekonomik protokole değinirken “Kıbrıs Türk halkının gelişimi için yapılan katkıların pozitif görüntü gibi ifade edilebileceğini ancak bir yandan da Kıbrıs Türk halkının siyasal iradesinin yok sayıldığı bir anlayış ve önermeler paketi olduğunu” savundu.


CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, protokoldeki rakamların DP֒nün ortaya koyduğu rakamlarla da uyuşmadığını ileri sürerek, “Gerçeklere dayanmayan öngörünün hayat bulması mümkün müdür? Bize göre mümkün değildir” diye konuştu.


Özkan Yorgancıoğlu, ülkenin insanlarının, aydınlarının, ilericilerinin, siyasilerinin, iş adamlarının, esnafının katkılarıyla hazırlanacak bir ekonomik gelişme programının çok daha kabul edilebilir olacağını ifade etti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık