Ana Sayfa Siyaset Yorgancıoğlu: Ülkede insan hakları ayaklar altında

Yorgancıoğlu: Ülkede insan hakları ayaklar altında

TC-KKTC arasında imzalanan ekonomik programı eleştiren Yorgancıoğlu, Başbakan’ın protokolü eleştirenlere “gaflet içerisindeler” dediğini ileri sürerek, “Asıl gaflet ve hıyanet içinde olan sizsiniz” ifadelerini kullandı.

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2012 Pazartesi 12:34
Yorgancıoğlu: Ülkede insan hakları ayaklar altında

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu 2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı çerçevesinde ilk olarak 32 Milyon 584 Bin 610 TL’lik Başbakanlık Bütçesi’ni ele aldı. Bütçe üzerine söz alan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bugünün Dünya İnsan Hakları Günü olduğunu ancak ülkede insan haklarının ayaklar altına alınmakta olduğunu savundu.

 

Önceki akşam Rana Sarro isimli muhabirin fotoğraf çektiği gerekçesiyle insan haklarına müdahale edildiğini ve Başbakan’ın bu konuda açıklama yapmadığını kaydeden Yorgancıoğlu, Başbakan hakkında eleştirilerde bulundu. TC-KKTC arasında imzalanan ekonomik programı da eleştiren Yorgancıoğlu, Başbakan’ın protokolü eleştirenlere “gaflet içerisindeler” dediğini ileri sürerek, “Asıl gaflet ve hıyanet içinde olan sizsiniz” ifadelerini kullandı. Protokolün hedefler bölümünde güzel şeyler yazıldığını, kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomiden bahsedildiğini ancak kullanılan rakamların ülke gerçekleri ile uyuşmadığını belirten Yorgancıoğlu, protokolden kimsenin haberinin olmadığının ve son sözü kimin söylediğinin teknoloji yardımı ile ortaya çıkarıldığını kaydetti. Protokoldeki anlayışla hayatın pahalılaşacağını savunan Yorgancıoğlu, hedeflere varmak için kullanılan araçların hükümeti yarı yolda bırakacağını ve halkın kaybedeceğini ifade etti. Protokolün halkın beklentilerini karşılayamayacağını, revize edilmesi gerektiğini söyleyen Yorgancıoğlu, mevcut durumun tespitinin bile yanlış yapıldığını kaydetti. Protokolde verilen rakamlarla 2010, 2011, 2012 gerçekleşme rakamları ile 2013 öngörülerinin ne kadar örtüştüğünü soran Yorgancıoğlu, protokolün verilerinin tutmadığını, bütçe verileri ile uyuşmadığını savundu. Bir yılda 240 işyerinin kapandığını, bunun ekonomideki daralmayı gösterdiğini belirten Yorgancıoğlu, daha da işyerinin kapanacağını kaydetti. Protokolün kredi akışının yükümlülükler yerine geldikçe olacağını ifade eden Yorgancıoğlu, bugüne kadar imzalanan hiçbir protokolün hedefine ulaşmadığı gibi bundan sonda da ulaşmayacağını söyledi.

 

TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın her gelişinde ekonominin iyiye gittiğini söylemesine rağmen rakamların bunu göstermediğini belirten Yorgancıoğlu, gerçekleri söylemek gerektiğini ve bir partinin iç işlerine karışmanın kabul edilemez olduğunu söyledi. Petrol dolum tesisi kurulması kararını da eleştiren Yorgancıoğlu, bu konuda ısrar edilmesinin gerekçelerinin söylenmediğini, ülkede bunun yasası da bulunmadığını kaydetti. Ercan ihalesi ile ilgili usulsüzlüklerin hesabını iktidara geldiklerinde soracaklarını söyleyen Yorgancıoğlu, Vakıflar İdaresi’nin Kızılay Arkası ve Hamiyköy Göçmen Evleri’nde kalanlara evden çık ihbarı gönderilirken, İlahiyat Koleji yapılması için arazilerin cüzi bir miktar ile uzun yıllar itibarıyla kiralandığını ifade etti. Yorgancıoğlu, arsa ve arazi dağıtımında, işe almalarda, T izinlerinde, kredi dağıtımında ve terfi ile tayinlerde de partizanlık yapıldığını iddia etti. “Ülkenin bütçe açığı giderek büyüyor” diyen Yorgancıoğlu, milli gelirin de düşmekte olduğunu belirtti. TC kredilerinde artış olduğuna da dikkat çeken Yorgancıoğlu, büyüyen bir ekonomide daha fazla krediye niçin ihtiyaç duyulduğunu sordu. Bütçeye olumsuz oy vereceklerini kaydeden Yorgancıoğlu, halkın erken seçim istediğini de ekledi.

 

ARABACIOĞLU

 

DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu da, ekonomik protokolün mecliste tartışılmamasının ve onaylanmamasının eksiklik olduğunu söyledi. Protokolde Kıbrıs Türk halkını rencide edici şeyler bulunduğunu ifade eden Arabacıoğlu, mesai saatlerinin düzenlenmesi, eğitimde tam güne geçilmesi gibi düzenlemelerin protokolde yer almasının rencide edici olduğunu savundu. Hükümetin öngörüsü olduğuna inanmadığını söyleyen Arabacıoğlu, 4 emekliye 3 istihdam öngörülürken bütçe sonunda 3 emekliye bir istihdam öngörüsü getirildiğini kaydetti. “Hükümetin kullanma tarihi bitti” diyen Arabacıoğlu, kararların çelişkili, kuruluşun şaibeli olduğunu ve halk desteğini yitirdiğini iddia etti. Hükümeti “irade hırsızlığı” yapmakla da suçlayan Arabacıoğlu, UBP’nin DP milletvekillerini transfer etmesini eleştirdi. Hükümetin 21 Ekim’deki kurultayında miadının dolduğunu ileri süren Arabacıoğlu, “Sizde erken seçime gidecek yürek varsa, biz evet diyeceğiz” dedi. “Elektrik Kurumu’nun özerkleşmesi kararı alınmasının ardından bundan vazgeçen hükümete güven duyulup duyulamayacağını” soran Arabacıoğlu, kurumun özelleştirilmesinin protokole girdiğini de hatırlattı. Arabacıoğlu, “Rüşvet belgesi” olarak adlandırdığı çerçeveli bir belge de gösterdi. Bunun , Dış Türkler Müdürlüğü’nün oluşması ile ilgili ihale tüzüğünde 100 milyon TL borçlandırılması ile ilgili 29 Şubat 2012’de alınan Bakanlar Kurulu kararı olduğunu kaydeden Arabacıoğlu, “Bu devlete sürülen kara bir lekedir…Hukuk devletlerinde bu kadar hukuk dışılık olmaz” dedi. İhale tüzüğüne göre hizmet alımının nasıl yapıldığını da soran Arabacıoğlu, hükümette yaşanan hukuk dışılıklar nedeni ile Başbakanlığa yazı yazacaklarını dile getirerek, “Biz devlet kurduk ama devlet olmanın kriterlerini yerine getiremiyoruz.

 

Yaz tatilinden sonra bu meclis ne üretti…” diye sordu. Arabacıoğlu, bütçede 2013 yılındaki personel ödemelerinde yüzde 7’lik bir artış olduğunu ve bu miktarın yüzde 37’sinin başbakanlığa ait olduğunu savundu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

"ŞEREF VE MUTLULUK GÜNÜ"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık