Ana Sayfa Gündem Yüksek faturalara son, Rum hatları tüm adada full çekecek!

Yüksek faturalara son, Rum hatları tüm adada full çekecek!

KKTC ve Güney Kıbrıs'ın mobil telefon hatları tüm Kıbrıs'ta dolaşıma açılıyor. Teknik altyapı neredeyse tamamlandı, engel çıkmazsa Mayıs ayının sonunda Kıbrıslı Türklerin mobil hatları güneyde, Kıbrıslı Rumların mobil hatları da kuzeyde kullanılabilecek.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
Yüksek faturalara son, Rum hatları tüm adada full çekecek!

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Fikri Toros, Al Jazeera'ye, adanın iki tarafından mobil telefon hatlarının birbirleriyle dolaşıma açılmasının önünde engel kalmayacağını açıkladı.

Toros, Kıbrıs'ın iki tarafındaki mobil hatların tüm adada kullanılabilmesi için Türk ve Rum tarafının ticaret odalarının uzun zamandır çaba sarf ettiğini söyledi:

"Müzakereler başlamadan önce 2013'te Malta'da Güney Kıbrıs Ticaret Odası Başkanı ile meseleyi görüşmüştük ama o dönemde ilerleme olmamıştı. Biz yılmadık, devam ettik, zorladık, süreç değişti. Kabul ettiler. Şu anda gerek kuzey, gerek güneydeki tüm şebekeler birbirleriyle buluşmakta. Nereye ne baz istasyonu kurulacak, ücret tarifesi ne olacak diye teknik konular hallediliyor artık. Bana verilen bilgiye göre eğer hiçbir siyasi engel çıkmazsa -ki çıkmayacak inşallah- mayıs sonu, yani önümüzdeki bir, iki hafta içerisinde hizmete gireceğini umuyorum."

Toros, Türkiye'deki mobil telefon hatlarının da Güney Kıbrıs'da kullanılabileceğini sözlerine ekledi: 
“Mevcut durumda tüm dünyayla dolaşım yapabiliyorsunuz, yarım kilometre ötesinde yapamıyorsunuz. Türkiye’deki telefon hatları da güneyde kullanılabilecek, dolaşım projemiz bunu mümkün kılacak. Mevcut siyasi ortamda yapılabilecek ve iki tarafa da kazanç sağlayacak bir şey. İki tarafın da siyasi liderinin onayından geçti.”

Fikri Toros, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'nın 22 Mayıs’ta Kıbrıs'a a yaptığı ziyaretin sonuçlarının da memnuniyet verici olduğunu söyledi.

ABD, Kıbrıs açıklarında bulunan doğalgazın çıkarılması ve Avrupa pazarına aktarılması projesinin hızla hayata geçmesini de destekliyor ve Kıbrıs’ı Doğu Akdeniz’deki önemli stratejik ortaklarından biri olarak tanımlıyor. 

Toros çözüm sağlanmazsa ve doğalgazın Kıbrıs üzerinden Türkiye’ye aktarılması projesi gerçekleşmezse Kıbrıs’ın büyük kayıp yaşayacağını söyledi:

“Kıbrıs sorunu çözümlenmezse, statüko kalıcı olursa ve bu hidrokarbon projesi şu andaki önemini ve ivediliğini korursa, Kıbrıs baypas edilecek, bu da telaffuz edilmiştir. Gaz bir katalizör, Kıbrıs’ın yabancı yatırımcıya çok daha cazip hale geleceği bir durum söz konusu. Buradaki risklerin ortadan kalkmasıyla, tabii ki doğalgazın getireceği ciddi kazanım olacaktır. Doğalgaz en ucuz, en ekonomik enerji olarak kullanılıyor dünyada, tüm dünyada her yıl yüzde 15 oranında doğalgaza geçiş var, bu çok hızlı bir geçiş."

Kıbrıs'ta kapsamlı bir çözüm olması durumunda İsrail doğalgazının Kıbrıs üzerinden Türkiye'ye bir boru hattı ile taşınması da gündemde. 

Biden Kıbrıs’ta STK’larla görüştü

Biden, Kıbrıs’a yaptığı ziyarette ara bölgede sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri ile de görüştü. Toros, KTTO’dan da bu toplantıya bir temsilcinin gittiğini söyledi:

“STK temsilcileri sıfatıyla meydana gelen görüşme bir resepsiyon ortamındaydı. Biden’ın herkesle üç, beş saniye sohbet etme fırsatı bulduğu haberini aldım. Etkinliğin sonunda kısa bir konuşma yaptığını öğrendim. Burada özetle verilen mesaj, ABD Kıbrıs’a herhangi bir çözüm planı getirmiş ve bunu empoze etme niyetinde değildir. Doğu Akdeniz’de istikrar ve güvenliğin restore edilmesi için Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiğini idrak eden bir konumdaydı.”

Kuzey Kıbrıs’ta İsrail yatırımı

Kuzey Kıbrıs’ta 2004 sonrasında İsrail yatırımları ve İsrail'in ticari işleri de artış gösterdi. Toros, İsrailli işadamlarının en fazla inşaat sektörüne girdiğini ve çözüm olması halinde yatırımların da artacağını söylüyor:

“Benim asıl gördüğüm yatırım Karpazgate isimli bir marina, Yeni Erenköy’de yapılan ve üç yıl önce hizmete açılan, 300 tekne kapasiteli bir marina. Fakat onun dışındakiler gayrimenkul sektöründe yap-sat şeklinde konutlarla olmuştur. Ben buna yatırım değil ticaret diyorum. İnşaat yapıyorlar ve satıyorlar, bir rant elde ediliyor ve kaçıyorlar. Birçok konut sitesi yaptı İsrailli işadamları, satın alan müşteriler arasında uluslararası bir portföy var. Şu anda Ruslar çoğunlukta. Paranın bayrağı yok. Akdeniz’de bir tatil evi almak için en ucuz ve para karşılığında alabileceğiniz en yüksek değer Kuzey Kıbrıs’ta. İsrail’den Kuzey’i etkileyecek daha fazla yatırımı hiç şüphesiz bekleyeceğiz çözüm halinde.”

al jazeera

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık