Ana Sayfa Yurt Yunanistan'daki Kıbrıslı Rumlar zor durumda

Yunanistan'daki Kıbrıslı Rumlar zor durumda

Ekonomik kriz içerisindeki Yunanistan’da yaşayan Kıbrıslı Rumların evsiz ve aç olduğu bildirildi.

Giriş Tarihi: 27 Ekim 2012 Cumartesi 14:13
Yunanistan'daki Kıbrıslı Rumlar zor durumda

Ekonomik kriz içerisindeki Yunanistan’da yaşayan Kıbrıslı Rumların evsiz ve aç olduğu bildirildi. Alithia, “Yunanistan’daki Kıbrıslılar konteynırlarda yaşıyor ve temel ihtiyaçlarını karşılayacak gelirleri yok. Kıbrıslılar kriz boyunduruğu altında inliyor” başlıklı haberinde Yunanistan’da yaşayan Rumların örgütlü olduğu iki derneğin başkanlarını kaynak göstererek, bugün Yunanistan’da üniversite öğrencileri dışında 60 binden fazla Rum yaşadığını yazdı.

 

Gazeteye göre Yunanistan Kıbrıslılar Örgütü Başkanı Yeorgios Mihailidis, Yunanistan’daki Rumların durumunu anlatırken “Büyük çoğunluğu ekonomik krizden mağdur. İşsizlik, fakirlik ve belirsizlik içerisinde yaşıyor, krizin boyunduruğu altında inliyor. Bu kişiler doktor, avukat, muhasip, mühendis, v.b.” ifadesini kullandı.

 

“Kıbrıslıların bu kadar kötü duruma düşebileceğine inanamadık” diyen Mihailidis, Rum Ortodoks Kilisesi tarafından kendilerine gönderilen gıda ve giyim yardımlarını Yunanistan genelindeki 250 aileye dağıtmaya çalıştıklarını söyledi. Mihailidis, Yunanistan’daki çoğu Rumun uzun süredir işsiz ve gelir seviyesi sıfırlanmış, hasta olduğunu bazılarının 1999 depreminde kullanılan konteynırlarda yaşadığını da söyledi. Gazete, Yunanistan’da yaşayan Rumların çoğunun mülteci olduğunu, Kıbrıs’ta ne mal ne aile, hiçbir şeyleri bulunmadığını da haberine ekledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık