Ana Sayfa Ekonomi Yüzde 12 faiz

Yüzde 12 faiz

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın desteğiyle, bazı özel bankalar esnafa yönelik kredi uygulamasını başlattı.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2012 Perşembe 08:14
Yüzde 12 faiz

Ergül ERNUR

 

Bazı özel bankalar, esnaf ve hizmet sektörüne yönelik faiz destekli yeni kredi programı başlattı. Kolay ödeme koşullarını kapsayan program, birçok esnafın ilgisini çekti.


Ekonomik darboğazda bulunan ve iflasın eşiğine gelen birçok küçük işletme sahibi, borçlarını kapatmak için uğraşıyor. Borç yükü altına ezilen, işlerini yürütmek için her türlü fırsatı değerlendirmeye çalışan esnaf, son olarak özel bankaların sunduğu kredi imkanlarına umut bağladı.


Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın 5 bankayla imzaladığı programa göre, esnaf en fazla 60 bin TL’ye kadar 3 ay ödemesiz ve 3 yıl vadeli kredi alabiliyor. Kredinin faizinin yarısı, faiz farkı fonundan karşılanıyor. Bu amaçla 4 milyon TL kullanılacak.


Yeni kredi programı, Kıbrıs İktisat Bankası, Creditwest Bank, Türkiye İş Bankası, TC Ziraat Bankası ve Türkiye Halk Bankası tarafından uygulanıyor.


Yüzde 12 faiz uygulanacak kredi programında, faizin yarısı fondan, yarısı da kullanan kişi tarafından karşılanacak.


Hatırlanacağı üzere, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, kredilerin verileceği 5 bankanın yetkilileriyle kısa süre önce “Esnaf ve Hizmet Sektörüne Yönelik Faiz Destekli Kredi 2. Programı”nı imzalamıştı.Çakır: Esnafa nefes aldıracak

 

İş Bankası Lefkoşa Şubesi Ticari Krediler Müdürü Cemal Çakır, piyasada küçük esnafa nefes aldırma amacıyla “KKTC Esnaf ve Hizmet Sektörüne Yönelik Faiz Destekli Kredi Programı” başlatıldığını söyledi.


Proforma faturalar karşılığında kullanılan krediler olduğunu belirten Çakır, ödemelerin direk ticari firmaya yapıldığını ifade etti.


Çakır, kredinin yıllık yüzde 12 faizi olduğunu ancak 6’sını Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ve geriye kalan altıyı da kredi sahibinin ödediğini belirtti.


Yüksek oranda müracaat olduğunu ifade eden Çakır, yoğun başvurulardan dolayı bu yıl bakanlık tarafından aktarılan kaynağın erken bittiğini söyledi. Çakır, bakanlığın kendilerine gelen müşteri taleplerinin depolanması ve kaynak miktarının artırılarak, başvuru sahiplerine kullandırılabileceğini ifade ettiğini söyledi.


Her ay müşterinin ödeyeceği faiz tutarının yarısının Ekonomi Bakanlığı tarafından Ziraat Bankası’na aktarıldığını anlatan Çakır, söz konusu bankanın da kendilerine para iletimi yaptığını ve müşterilerin borç hesabına yatırıldığını belirtti.


Çakır, kaynak aktarımının yapıldığını ve kredilerin kullandırılmaya başladığını ifade ederek kullanımın tahminen ocak ayında biteceğini ancak bakanlığın kaynak miktarını aktarması halinde şubata da sarkabileceğini söyledi.

 

Yüzde 6 faizli 60 bin TL kredi

 

İş Bankası “KKTC Esnaf ve Hizmet Sektörüne Yönelik Faiz Destekli Kredi Programı” adı altında yıllık yüzde 6 faizli 60 bin TL kredi veriyor.


KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından cirosu 1 milyon TL'ye kadar olan tarım ve sanayi sektörleri dışında kalan esnafa ve hizmet sektörü firmalarına azami limiti 60 bin TL olmak üzere yüzde 6 faiz ile kredi imkanı sunuluyor.


Krediyle ilgili önemli bilgiler şöyle:


“Bu programın yıllık cirosu 1 milyon TL'nin altında olan, tarım ve sanayi dışında kalan sektörlerde faaliyet gösteren firmalar ile restoranlar yararlanabilir.


Kullandırılacak kredi azami limiti 60 bin TL olup, bir işletmenin birden fazla bankadan bu protokol kapsamında kredi kullanması halinde kullanacağı kredi bu limiti aşamaz.


Krediye yıllık yüzde 12 sabit faiz oranı uygulanacak olup, faizin yüzde 6'sı destek alt hesabından kalan kısmı müşteriden tahsil edilecektir. Faiz ödemeleri aylık olarak yapılacak.


Kredi, üç aya kadar ödemesiz 36 aya kadar vadeli olup, kredi geri ödemesi aylık eşit taksitler halinde yapılacak. Programdan yararlanacak işletmelerden %1,5 oranında komisyon tahsil edilecek.”

 

İktisatbank’tan esnafa destek“Mayalar ne anlar esnafın halinden” sloganı ile düşük faizli esnaf kredisini kullandırmaya başlayan İktisatbank, 60 bin TL'ye kadar ve 3 yıl vade ile esnafın zor gününe katkı yapmayı hedefliyor.


Bundan kısa bir süre önce yine faiz destekli Esnaf Kredisi'ni müşterilerine sunan banka, 2013 yılına küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik hazırladığı düşük faizli kredi paketi ile giriyor.


İktisatbank Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Olgun Önal, gündemdeki Mayafobi’yi MayaKOBİ’ye dönüştürdüklerini, 2013 yılı içerisinde bu içerikteki destek kredilerinin devam edeceğini belirtti.


Önal, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Destekli Esnaf Kredisi’nden kısıtlı kaynak nedeniyle faydalanamayanlara ya da başvurusunu yetiştiremeyenlere ikinci bir fırsat yarattıklarını, bankanın adı ile özdeşleşmiş sloganı “Kıbrıs İçin Çalışıyoruz” cümlesinin yeni yılda da birçok sosyal sorumluluk içerikli ve uygun koşula sahip kredi paketleri ile anlam bulacağını söyledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

STERLİN 6,54 TL'YE ULAŞTI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık