Ana Sayfa Ekonomi Zarar büyük

Zarar büyük

Rum Sayıştayı devletin mali durumuna ilişkin yayınladığı raporda, kötü idare nedeniyle gelir kaybı yaşandığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 12 Aralık 2012 Çarşamba 13:28
Zarar büyük

Rum Sayıştayı Hristalla Yorgacis, devletin ve kamunun mali durumuna ilişkin 2011 yılını kapsayan raporunda vergi kaçakçılığından benzin satışlarındaki denetimsizliğe kadar bir çok konuya yer verirken, hükümetin alacaklarıyla istimlak ettiği taşınmazların bedellerini ödememesi konularına da değindi.


Alithia ve diğer gazeteler, Yorgacis’in raporunda, Güney Kıbrıs’ın kamu hizmetlerinin kötü idare sebebiyle her yıl milyonlarca Euro kayba uğradığını belirtirken devletin alacaklarının bir milyar 600 milyon Euro olduğunu ifade etti.


Raporda Rum belediyelerinin hemen hemen tümünün ciddi ekonomik sorunlarla karşı karşıya oldukları ve yüksek gelir düzeyine sahip kişilerin gelirlerini daha düşük belirterek vergi kaçırdıkları da belirtilirken, benzin istasyonlarında yapılan akaryakıt satışının belirlenen fiyatın üstünde yapıldığı durumların tespit edildiği ifade edildi.


Sayıştayın raporunda, Rum Hükümeti’nin kamu yararına istimlak ettiği taşınmaz malların bedellerini ödemediği ya da ödemekte geciktiği belirtilirken hükümetin istimlaklar için ödenmesi gereken tutarın 530 milyon 800 bin Euro olduğu vurgulandı.


Fileleftheros gazetesi ise, rapora göre 2010-2012 döneminde istimlak edilen taşınmaz mallarının karşılığını alamayan mülk sahiplerinin, taşınmazlarının idaresi için Rum mahkemelerinde açtıkları davaların sayısının 165 olduğunu yazdı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

"YENİ BİR ANLAŞMA YAPILMASI ŞART"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık