Ana Sayfa Kültür & Sanat Zengin etkinlikler var

Zengin etkinlikler var

Akdeniz köyünde pazar günü “1. Ayrelli Festivali” düzenlenecek.

Giriş Tarihi: 10 Nisan 2013 Çarşamba 07:40
Zengin etkinlikler var

Emine UYSAL


Akdeniz Köyü’nde önümüzdeki pazar günü “1. Ayrelli Festivali” düzenlenecek.


“1. Ayrelli Festivali”, Akdeniz köyünde Atatürk Meydanı’nda köy merkezinde saat 10.00 sularında başlayacak.


Açılışı, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, Kadından Yaşama Destek Derneği (KAYAD) adına Yönetim Kurulu Başkanı Meral Akıncı ve köy muhtarı İbrahim Güren yapacak.


Festivalde, Akdeniz köyüne özgü organik ürünlerin tanıtımı ve satışı için stantlar kurulacak. Festivalde ayrıca, el işleri yer alacak.


Lapta Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun gösteri sunacağı festivalde, ayrıca, Kıbrıs Müzik Yolcuları’nın konseri, flüt resitali ile Tepebaşı İlkokulu ve Lapta İlkokulu öğrencilerinin folklor gösterisi, Tepebaşı İlkokulu’nun modern dans ve Kıbrıs Line Dancer Grubu’nun dans gösterisi yer alacak. Festivalde ayrıca, çocukların oynayabileceği oyun alanları kurulacak.


Festivalde, yazar Erol Akcan’ın “AG Eirini’den Akdeniz’e Yolculuk” adlı ilk kitabın tanıtımı yapılacak.

 

Organik ürünler tanıtılacak


Akdeniz köyü muhtarı İbrahim Güren, “1. Ayrelli Festivali”nde köyde yetişen ayrelli, adaçayı, mantarın bir türü olan dolaman ve kırmızı mantar ile karpuz gibi organik ürünlerin tanıtımının yapılacağını açıkladı.


İbrahim Güren, festivalde çeşitli stantlar kurulacağını, hamur işleri, kebap çeşitleri ve köylülerin ürettiği ürünlerin satışı yapılacağını belirtti.


Güren, şöyle devam etti:


“Amacımız köyün tanıtımıdır. Sosyal ve kültürel alanlarda köyümüzü tanıtmayı amaçlıyoruz. Çevre Dairesi tarafından köyümüz koruma altına alındığı için doğanın dengesini bozmayan bir köydür. Tarihi özellikleri ile her ne kadar da bilinmese de, bu bölgede çok zengin tarihi kazıların yapıldığını belirtmek isterim. Bazı tarihi eserler Girne Kalesi’nde sergileniyor. Akdeniz uzun bir deniz şeridine sahiptir. Yemyeşil orman arasındadır. Deniz kenarındaki zambakları ile ve bir nebze de olsa Akdeniz’i bilmeyenlere köyün yerini göstermek istedik. Festivalimize, yerli ve yabancı tüm halkımızı davet ediyoruz.”

 

Kıbrıs

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık