Ana Sayfa Dünya Zeynep Dölek yardım bekliyor

Zeynep Dölek yardım bekliyor

Mersin’deki evini terk ederek, ülkeye gelen Zeynep Dölek, Gazimağusa’daki bir tarlada tahtadan kurduğu derme çatma bir evde yaşıyor.

Giriş Tarihi: 2 Aralık 2012 Pazar 17:48
Zeynep Dölek yardım bekliyor

Sedef BOŞNAK


Aslen Karamanlı olup, Mersin’de evlendiği eşini terk ederek yıllar önce Kıbrıs’a gelen 56 yaşındaki Zeynep Dölek, elleriyle kurduğu tahtadan evde sefalet içinde yaşam savaşı veriyor.


Kalacak yer bulamayınca 4 yıl önce, Gazimağusa’nın Anadolu Mahallesi’ndeki bir tarlaya kurduğu evde beş günlük evlatlık alıp özenle büyüttüğü üniversite öğrencisi kızıyla kadere inat ayakta kalabilmek için direniyor.


Tarla sahibinin evi boşaltmasını istediğini anlatan Zeynep Dölek, kısa bir süre önce işsiz kaldığını söyledi ve “Ne iş olsa yaparım” diyerek, yetkililerden yaşamak için yardım istedi.


Komşularının verdiği bir lokma ekmekle karınlarını doyurduğunu anlatan Zeynep Dölek, şöyle konuştu:


“Kızım haftanın 2-3 günü geliyor. Okulun yurdunda kalıyor. Issız bir tarlada yaşıyoruz. Üç-dört ay öncesine kadar, yaşlı bir kişiye bakıyordum. Allaha şükür maaşım vardı, aç değildik. Ramazan ayından bu yana işsizim. Kış geldi, ev soğuk. Elektrik yok. Su taşımayla, tarla sahibi ‘çık’ diyor. Nereye gideyim, ne yapayım bilmiyorum.”


Çoğu geceler aç yattığını anlatan Zeynep Dölek, kendisine uzanacak bir yardım eli bekliyor.

 

Kızıyla gurur duyuyor

 

Talihsiz kadın Zeynap Dölek, 1975’te Kıbrıs’a gelmiş, burada ilk eşiyle evlenmiş ve 15 yıl sonra çocuğu olmadığı için ayrılarak memleketine geri dönmüş.


Bir süre sonra Mersinli biriyle tanışıp evlenen Zeynep Dölek, geçimsiz eşini terk ederek yeniden Kıbrıs’a gelmiş.


Buranın da vatandaşı olan Zeynep Dölek, üniversitede burslu okuttuğu 22 yaşındaki kızıyla kötü koşullarda yaşamaya çalışıyor.


Kızının harçlığını çıkartmak için zaman zaman part - time iş bulup çalıştığını anlatan Zeynep Dölek, işten korkmadığını, birçok erkekten de daha güçlü olduğunu ileri sürdü.


“Kadın sözü, ödeyeceğim” diye 10 taksitle satın aldığı bisikletiyle, kapı kapı iş arayan Zeynep Dölek, erkeklerin sözüne güvenmediğini dile getirerek, yetkililerin sesini duymasını istedi.


Zeynep Dölek, “Komşuların verdiğiyle karnımı doyuruyorum. Evin penceresi yok. Etrafı sera naylonuyla kapladım. Fareler cirit atıyor. İki parça yiyeceğimi de yemesin diye ipe asıyorum. Kış geldi. Yağmur yağınca her yer su altında kalıyor. Allah korusun fırtına çıksa evi alıp götürecek” dedi.


İş bulsa, kirası uygun bir eve geçmek istediğini de anlatan Zeynep Dölek, umudunu yitirmediğini de anlattı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

AY'DA YÜRÜYEN ABD'Lİ ASTRONOT ÖLDÜ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık