Ana Sayfa Yurt Ziraat, kredi için 3 yıl maaş artışı olmayacak dedi

Ziraat, kredi için 3 yıl maaş artışı olmayacak dedi

Ziraat Bankası’nın, Lefkoşa Türk Belediyesi’ne 90 milyon TL tutarında kredi kullandırması için meclis kararı bekleniyor.

Giriş Tarihi: 28 Kasım 2012 Çarşamba 09:37
Ziraat, kredi için 3 yıl maaş artışı olmayacak dedi

KIBRIS (Özel)

 


Maliye Bakanı Ersin Tatar, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan mali sorunların çözümü için ortaya iyi bir fırsatın çıktığını söyledi. Tatar, Ziraat Bankası’nın uzun vade ve düşük faizle 90 milyon TL tutarında bir kredi kullandırabileceğini ve elde edilecek gelirlerle belediyenin normal faaliyetlerini sürdürebileceğini ifade etti.


Bunun için de belediyeden istenilenlerin kabul edilmesi gerektiğini anlatan Tatar, talep edilenleri 3 başlık altında sıraladı:


1- Emekliye çıkan personelin yerine başkası alınmayacak.
2- Bayram ödenekleri kaldırılacak.
3- Çalışanlar 3 yıl süreyle maaş artışı almayacak.

Başka seçenek kalmadıİşe gitmeyen belediye çalışanlarına devletin maaş ödeyemeyceğini belirten Maliye Bakanı Ersin Tatar, kredi konusunda ortaya konan şartların kabul edilmemesi halinde işlerin daha da kötüleşeceğini söyledi. Tatar, 2 yıl önce belediyenin iflas ettiği konusunda uyarıda bulunduğunu, ancak sendikanın da bu uyarıyı ciddiye almadığını ifade ederek “eğer ortaya çıkan bu son fırsat değerlendirilmez ve reddedilirse, o zaman Lefkoşa belediyesini Allah dahi kurtaramaz” dedi.


Çalışanlara, işe dönmeleri çağrısında bulunan Maliye Bakanı, belediyedeki sorunlara siyasetin karıştırılmasından şikayet etti.

 

Devlet katkısı artacak

 

Maliye Bakanı Tatar, belediyelere halen ödenmekte olan yüzde 8.5’luk katkı payının, 2013’te yüzde 9’a çıkarılması için çalışma yaptıklarını da açıklarken, kırsal kesimdekilerin bundan yararlanacağını anlattı. Tatar, 2013 bütçesinde belediyeler için 142 milyonluk bir ödenek ayrıldığını, katkı payının yüzde 9’a çıkarılması durumunda bu rakamın da 150 milyon TL’ye ulaşacağını kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık