×
GENÇLER ‘KARA KARA’ DÜŞÜNÜRKEN…
Tünay Mertekçi
mertekcitunay@gmail.com
29 Kasım 2019 Cuma 12:45

Emperyalizmin yarattığı ve sömürüye destek olan günlerden sadece bir tanesi olan ‘Black Friday’ modasına ülke olarak biz de katıldık. 

Asgari ücretle gününü zor geçiren emekçilerle, gençlerin gelecek belirsizliği içerisinde ‘kara, kara’ düşündüğü ülkemizde, ‘Black Friday’ reklamları ve birçoğunun göstermelik olduğu indirimleri, bir haftadır her yerde görüyoruz.

Dünyada her yıl binlerce çocuk açlıktan ölürken, birlerce kadın şiddet görüp cinayete kurban giderken, binlerce emekçinin emeği sömürülürken, genelde tüm dünya özelde ise ülkemiz ‘Black Friday’ gibi günlerle uyutulmaya devam ediliyor… 

Tüm insanların temel ihtiyacı olan su, ulaşım vb. şeyleri ücretsiz kullanabildiği, insanca yaşamın mümkün olabildiği bir düzende ‘Black Friday’ gibi günlere ihtiyacımız olur muydu? 

Kapitalizm her geçen gün tüm dünyada insanları sömürürken, bir günlük heyecanlarla yetinmeye alıştırılıyoruz… 

Genelde dünyanın özelde ise ülkemizin temel eksikliği ‘Black Friday’ gibi günler değil, temel hak ve özgürlüklerimizi rahatça kullanabileceğimiz insanca bir yaşamdır. 

Artık insanlar ‘günü kurtararak’ yaşamaya alıştırılmaya başlamış ve bu gibi günlerle de söz konusu durum desteklenmiştir… 

Gençlerin, gelecek belirsizliği içerisinde ‘kara kara’ düşünmeyeceği, bir günlük indirimle değil, her gün temel ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek ekonomik duruma sahip olduğumuz bir gelecek olsun… 

Kimi insanlar evine ekmek götüremezken, kimi insanların altından arabaya binmesin… 

Ve kimsenin ekonomik durumu böyle günlere muhtaç olmasın… 

***

SOSYAL MEDYADAN: 

“Kara Cuma (Black Friday)

Amerika'da 1852 yılında Şükran Gününden sonraki Cuma günü köle sahipleri plantasyondaki siyahi köleleri pazara topluca getirip fiyatlarda damping yapardı.

Bu damping gününe ‘Black Friday’ denildi.

Black Friday, Kara Cuma denen bu acılar dolu günde alışveriş yaparken, Bu fotoğraftaki Afrikalıyı düşünmenizi öneririm. Fotoğraf zaten çok şey anlatıyor.”


Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Yazarın bir önceki yazısı
Yukarı