×
GHE gönülleri kazandı
Tünay Mertekçi
mertekcitunay@gmail.com
24 Kasım 2019 Pazar 10:34

Ülkemiz şartlarında spor kulüplerinin ne kadar zor şartlarda yönetildiği herkesin malumu. Kıbrıs’ın kuzeyinde herhangi bir spor kulübünde yöneticilik yapmak, kendi cebinden para harcamak, gece gündüz kulübün ayakta kalmasını sağlayabilmek demektir. Öncelikle ekonomik anlamda zor şartlar içerisinde olan kulüplerimizde yöneticilik yapma cesaretini gösteren tüm başkan ve yöneticilere bir teşekkür etmek gerekir… 

Ülkemizde siyasetin karışmadığı veya en az karıştığı kurumların spor camiaları olduğunu söylemek mümkün. Kıbrıslı Türkler spor ile siyaseti bugüne kadar hiç karıştırmadı. Siyasetin spora karışmasına da hiç izin vermedi. Spor camiasında önceki gün ve dün yaşanan gelişmeler, geniş bir kesim tarafından tepki toplarken, siyaseti artık sporumuzun içerisinde de mi göreceğimizi akıllara getirdi. 

K-Pet 1’inci Lig’de bu yıl ilk kez mücadele etme hakkı kazanan Dörtyol Spor Kulübü, dün Girne’nin köklü ekiplerinden Girne Halk Evi ile kendi sahasında maça çıktı. Karşılaşmadan önce Dörtyol Spor Kulübü, KKTC’nin kuruluş yıldönümünde KKTC bayrağını yakan Rum faşist örgütü ELAM’a tepki olarak ‘bayrağına sahip çık’ adı altında taraftarlarını maça davet etti. Maç öncesi futbolculara KKTC bayrağı verilmesini istendi. 

Ülkemiz liglerinde oynayan tek Kıbrıslı Rum futbolcu olan Girne Halk Evi kalecisi Athos’un eline de KKTC bayrağını vererek bir provokasyona yol açılacaktı. Her şeyi göze alıp Kıbrıs’ın kuzeyine ekmek parası kazanmak için futbol oynamaya gelen Kıbrıslı Rum kaleci, bu olay sonucu büyük ihtimalle Kıbrıs’ın güneyine geçişinde sıkıntı yaşayacak, belki de Rum faşist örgütü ELAM’cıların saldırısına uğrayacaktı. 

Ülkemizdeki tek Kıbrıslı Rum futbolcuya yönelik yapılması planlanan bu provokasyona gelmeyen Girne Halk Evi camiasını kutlamak gerekiyor. Girne Halk Evi Camiası yapılması düşünülen bu olayı reddedip sahaya ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ yazılı t-shirtler ve ellerinde zeytin dalı ile karanfillerle maça çıktı. Girne Halk Evi’ni bu duruşundan dolayı tekrardan tebrik etmek ve olası bir provokasyonu önlediği için teşekkür etmek gerekiyor. 

Athos KKTC bayrağı ile çıksa Şampiyonlar Ligi’ne mi gidecektik? 

Eğer Dörtyol Spor Kulübü’nün istediği olsa ve Kıbrıslı Rum kaleci Athos KKTC bayrağıyla seremoniye çıksa KKTC tanınacak mıydı? Takımlarımız artık Türkiye takımlarıyla olsun mücadele edebilecek miydi? Bu olay yaşansa sadece Athos’a zarar verirdi, önümüzdeki yıllarda Kıbrıslı Rum futbolcuların tercihi asla Kıbrıs’ın kuzeyi olmazdı… 

Ambargolar altında, sadece kendi içimizde oynadığımız futbola siyaset karışmasın, karıştırmayalım. Bu olay sonucunda barışın önemini bir kez daha anlayabileceğimizi umuyorum… 

Dün oynanan karşılaşmada Dörtyol’a 1 – 0 mağlup olsa da Kıbrıs Türk toplumunda geniş bir kesimin gönlünü kazanan GHE’yi tebrik ediyorum.

“Yurtta sulh, cihanda sulh!” – M. Kemal Atatürk 

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Yazarın bir önceki yazısı
Yukarı