×
Karşımıza ‘duvarlar’ çıkmasın
Tünay Mertekçi
mertekcitunay@gmail.com
25 Kasım 2019 Pazartesi 10:11

Berlin’de yeni bir umut kapısını aralayabilecek miyiz? 

Kıbrıs halkları artık ümitlenmekten korkar olsa da Berlin’den gelecek olumlu haberleri beklemekte…

Liderlerin olumlu bir havada Berlin’e gittikleri görülüyor. İki lider de olumlu ve net açıklamalarıyla daha Berlin’e gider gitmez Kıbrıslıları biraz olsun heyecanlandırdı. 

Bu günlerde kulaklarımızın Berlin’de olacağı şimdiden belli oldu… 

1989 yılının Kasım ayında Almanya’yı ortadan ikiye bölen utanç duvarının yıkıldığı Berlin’de, Avrupa’nın son bölünmüş başkentinin ülkesinden liderler görüşecek. 

Neredeyse tam 30 yıl sonra utanç duvarının yıkıldığı yerden Kıbrıs’a da güzel haberler yollayabilecekler mi? 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı dün akşam Berlin’de bir açıklama yaptı, kendisi de Berlin Duvarı’na atıfta bulundu:

“Berlin Duvarı’nın fiziki olarak yıkılmasından önce duvarın her iki tarafındaki insanların beynindeki duvarlar yıkıldı. Biz 30 yıldır Kıbrıs’ta beyindeki duvarları yıkmaya çalışıyoruz. Bunu başarabiliriz. Artık dünya çok değişti. Soğuk savaş dönemi bitti…” 

İnsanların beynindeki duvarlar en başta eğitimle ve karşılıklı güvenle yıkılmış ve yıkılmaya devam edecektir. Liderlerin adamız için yapacağı anlaşmadır. Barış ve anlaşmanın farkı da burada ortaya çıkıyor… Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı’nın da dediği gibi ‘beyindeki duvarları yıkmayı başarabiliriz.’ 

Beyinlerdeki duvarı yıkmayı başarabilirsek her şey kendiliğinden hedefine ulaşacaktır. Berlin, duvarları yıkmaya alışkın bir şehirdir. 

30 yıl önce duvarların korkusuzca yıkıldığı şehirde görüşecek olan liderlerden Kıbrıs halkı olumlu gelişmeler beklemektedir.

Kıbrıslı Türk gençliğinin artık önünü görebileceği, gelecek planı kurabileceği, özgürce yaşayabileceği ve karşısına ‘duvarlar’ çıkmayacağı bir gelecek için Berlin’de ilk adımın atılması dileğiyle… 

“Kaldırın duvarları, yıkın gitsin hepsini. Ne böyle zulüm olsun, ne de böyle şarkılar…” 

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Yazarın bir önceki yazısı
Yukarı