Birleşik Krallık'taki yarasalarda yeni bir koronavirüs keşfedildi

banner3

Araştırmacılar, virüsün mutasyon geçirmesi halinde insanlara bulaşabileceği konusunda uyardı

Birleşik Krallık'taki yarasalarda yeni bir koronavirüs keşfedildi

Yeni koronavirüsün en yakın akrabasının, Çin ve Avrupa'da koronavirüs taşıyan diğer yarasalarla yapılan karşılaştırmalar sonucunda, Bulgaristan'da 2008'de keşfedilen Blasius nalburunlu yarasasında bulunduğu belirlendi (Reuters)

Birleşik Krallık'ta (BK) yapılan yeni bir araştırmada, ülkedeki nalburunlu yarasalarda insanlarda Kovid-19'a yol açan SARS-CoV-2'yle ilişkili yeni bir koronavirüs keşfedildi.

East Anglia Üniversitesi'yle (University of East Anglia -UEA) Londra Zooloji Topluluğu (Zoological Society of London -ZSL) ve Sağlık Bakanlığı'na bağlı Kamu Sağlığı Birimi'nin (Public Health England -PHE) ortak çalışmasında 53 küçük nalburunlu yarasanın dışkı örnekleri incelendi. 

Scientific Reports adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışmadaki numunelerden birinde genom dizileme teknolojisi aracılığıyla, araştırmacıların "RhGB01" adı verinı verdiği yeni bir koronavirüs tespit edildi. 

Araştırma kapsamında SARS (Ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu) hastalığıyla ilişkili "sarbecovirus" türü bir virüs, ilk defa küçük nalburunlu yarasalarda ve BK'de keşfedilmiş oldu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER