BM raporu: Sıcak hava dalgalarının milyonlarca insan için korkunç sonuçları olabilir

banner3

Küresel sıcaklıkların 2100 yılına kadar 2 dereceye kadar artması durumunda, Avrupa’da bu yüzyılın ortasında 200 milyon insan yüksek sıcaklık riski altında olacak.

BM raporu: Sıcak hava dalgalarının milyonlarca insan için korkunç sonuçları olabilir

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından hazırlanan raporda, küresel ısınmanın kontrolsüz bir şekilde devam etmesi halinde bunun milyonlarca insan için korkunç sonuçları olacağı konusunda uyarılar yer aldı. 


AFP’nin Şubat 2022’de yayınlanmadan önce ulaştığı 4 bin sayfalık taslak rapora göre, sıcaklık Paris Anlaşması’nda belirtilen 1,5 derece sınırı yerine 2 derece ısınırsa dünya nüfusunun yüzde 14’ü en az beş yılda bir aşırı sıcak dalgalarına maruz kalacak.

Karaçi’den Kinşasa’ya, Manila, Bombay, Lagos ve Manaus gibi gelişmekte olan ülkelerdeki büyük şehirler bundan en çok etkilenen bölgeler olacak.

Bilim insanları, sağlıklı bir insanın sıcaklık 35 dereceyi aştığında, gölgede otursa ve sınırsız içme suyu kaynağı olsa bile uzun süre hayatta kalamayacağı konusunda hemfikir.

Sıcak hava dalgaları konusunda yakın zamanda yapılan bir araştırmanın baş araştırmacısı Colin Raymond, “Termometre sıcaklıkları aşırı derecede yüksek olduğunda, havada o kadar çok nem vardır ki, terleme vücudun fazla ısısını atmakta etkisiz hale gelir. Bir noktada, belki 6 saat veya daha sonra bu organ yetmezliğine ve ölüme yol açar” dedi.

Haziran 2015’te Hindistan ve Pakistan’da 30 derecelik iki sıcak hava dalgası 4 binden fazla kişinin ölümüyle sonuçlandı.

Avrupa’da 2003 yazında aşırı sıcaklara bağlı olarak 50 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.

2015 yılında imzalanan Paris İklim Anlaşması, sıcaklık artışının 2 derecenin altında ve mümkünse 1,5 derece ile sınırlandırılmasını şart koşuyor.

IPCC’nin raporuna göre, Sahra altı Afrikası ile Güney ve Güneydoğu Asya’daki yüz milyonlarca kişi 2080’e kadar her yıl 30 günden fazla ölümcül sıcaklıkla karşı karşıya kalabilir.

Küresel sıcaklıkların 2100 yılına kadar 2 dereceye kadar artması durumunda, Avrupa’da bu yüzyılın ortasında 200 milyon insan yüksek sıcaklık riski altında olacak.

Yüksek sıcaklıklar hastalıkları yayacak, verimi, besin değerlerini ve işçi verimliliğini düşürecek ve dışarıda çalışmayı yaşamı tehdit eden bir faaliyet haline getirecek.

Söz konusu rapor ayrıca, bugünün çocuklarını yetişkin olduklarında dışarıda çalışmanın imkansız olduğu aşırı sıcak dalgaları yaşayacakları konusunda uyardı.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2021, 17:08

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER