Dünyanın en çevreci konseri: Zıplanarak elektrik üretilecek!

banner3

İngiliz bir müzik grubu olan Coldplay, iklim kaygılarından dolayı ara verdiği sahne hayatına çevreci bir şekilde geri dönüyor.

Dünyanın en çevreci konseri: Zıplanarak elektrik üretilecek!

Ne iş yaparsanız yapın, iklim krizi sizi ansızın yakalayıp bir kaygıya sokabilir. 2019 yılında İngiliz Coldplay grubu bu kaygının içine gömüldü. O yıl çıkacaklar turneyi iklim kaygıları nedeniyle iptal eden müzik grubu, gelecek yıl bu sorunların aşılacağı bir turneye çıkacaklarını duyurdu. Coldplay’in 2022 yılı için duyurduğu turne, dünyanın en çevreci konserleri olacak.

İngiliz müzik grubu Coldplay, ‘çevreci’ konserlerini duyurdu

2019’da konsere çıkamayan ve 2020’de de pandemi nedeniyle hiç sahne alamayan grup, 2022 yılına kaygılarından arınmış girecek. Açıklanan turnenin detaylarında en çok dikkat çeken nokta, dinleyicilerin zıplamasıyla elektrik üretilecek olması. Dinleyiciler, coşkuyla sürekli yerinden zıplarken çevreye de fayda sağlamış olacak. Zıplama gücüyle elde edilen elektrik, konser için gereken enerji ihtiyacını karşılayacak.

Konserlerle ilgili açıklanan tek çevreci detay bu değil, ayrıca konser biletlerinden elde edilen gelirlerin tamamının fidan dikmeye harcanacağı da açıklandı. Bazen durumun içine Covid-19 gibi engeller girse de Coldplay tam 5 yıldır konser vermiyor. Bu grubu dinliyor olmasanız bile muhtemelen çevrecilik iddialarını merak edeceksiniz.

Grubun 2016 ve 2017 yılları arasında çıktığı konserler 5.4 milyon katılımcı ile o dönemin rekorunu kırmıştı. Belki de gelecek yılki konserler, yeşili sevenlerin ilgisiyle bir başka rekora adını yazar.

Eğer Coldplay’in söz ettiği ‘yeşil konser‘ fikri yapılabiliyorsa bu akım, tüm müzik endüstrisine örnek olmalı. Bu fikrin ne kadar sürdürülebilir olduğunu gelecek yıl gerçekleşecek turneyle öğreneceğiz.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER