Hollandalı süpermarket zincirinden yalnızlığa karşı proje: ′Sohbet Kasaları′

banner3

Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Hollandalı süpermarket zincirinden yalnızlığa karşı proje: ′Sohbet Kasaları′

Gazeteci Yusuf Özkan, pandemi döneminde yalnızlığın kendisini daha fazla göstermeye başladığına vurgu yaptı ve bu konuda Hollanda’da hayata geçirilen proje için şunları söyledi:

“Yalnızlık, pandemi ile birlikte insan hayatında daha fazla kendisini göstermeye başladı. Daha önce Batı’da özellikle yaşlılar arsında yalnızlık duygusunun çok fazla olduğu bilinen bir gerçekti. Ancak koronavirüs salgınıyla birlikte hemen hemen bütün yaş grupları bu yalnızlık duygusunu yakından hissettiler. Hollanda’daki süpermarket zincirlerinden biri bu yalnızlığı gidermek için, bir nebze olsun katkıda bulunmak amacıyla yeni bir proje başlattı. Hollandalı süpermarket zinciri şubelerinde sohbet kasaları oluşturacak. Hedeflerinde bir yıl içinde 200 yeni sohbet kasası açmak var. İnsanlar yine ekspres kasalarda beklemeden alışveriş yapabilecekler ama sohbete ihtiyaç duyanlar özellikle de yaşlılar hem alışveriş yapabilecekler hem de kasiyerlerle sohbet yapabilecekler. Süpermarket kasiyerleri şu anda yoğunluktan fazla zaman ayıramıyor. Bu nedenle çare olarak ayrı bir kasa oluşturulmakta bulundu. Zaten süpermarket zincirinin yönetim kurulu üyesi Colette Cloosterman-Van Eerd, aynı zamanda Hollanda’da yalnızlığa karşı ulusal koalisyonun kurucularından bir isim. Van Eerd, yalnızlığın önlenmesine katkıda bulunmak için böyle bir karar aldıklarını söyledi. Daha önce benzer uygulamalar farklı süpermarketler tarafından da uygulanmıştı. Fakat bu kadar kapsamlısı ilk kez olacak.”

CRI TÜRK YAYINLARI

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER