İran'da morglar cesetle doldu!

banner3

İran'da Kovid-19 vakalarının son günlerde giderek arttığı belirtilirken ülke hastanelerinden korkutan haberler gelmeye devam ediliyor.

İran'da morglar cesetle doldu!

İran'ın güneydoğusundaki Sistan-Beluçistan eyaletinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının son günlerde giderek arttığı belirtilirken, Tahran yönetiminin salgınla mücadelede yeterli gayreti göstermediği öne sürülüyor.

Sosyal medyada yer alan haberlere göre, nüfusun çoğunluğunu Sünnilerin oluşturduğu Sistan-Beluçistan eyaletinde Kovid-19 salgını endişe verici boyutlara ulaştı. Halk, hastane ve sağlık hizmetlerinin yetersizliğinden şikayet ederken Tahran yönetimi ise söz konusu iddiaların "kara propaganda" olduğunu savunuyor.

Merkezi İngiltere'de bulunan Beluç Aktivistleri Örgütü Başkanı Abdullah Arif, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İran devletinin ihmali nedeniyle Sistan-Beluçistan eyaletinde vaka sayılarının arttığını söyledi.

Arif, "Sistan-Beluçistan eyaletinde durum iyi değil. Devletin ihmali ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle Kovid-19 salgınında vaka sayıları arttı. Devlet buradaki gerçek rakamları paylaşmıyor, gerçeğin çok altında rakamlar veriyor." dedi.

Eyaletteki sağlık hizmetlerinin yetersizliğinin altını çizen Arif, "Eyaletteki yaklaşık 10 kentte hastane yok. Olan yerlerde de hastanelerin kapasitesi yetersiz. Çabahar kentinde 200 yataklı bir hastane var fakat 400-500 kişi yatarak tedavi olmak zorunda kalıyor. Yeteri kadar ilaç ve sağlık hizmeti de söz konusu değil." ifadelerini kullandı.

"HASTANELERDE YER KALMADI"

Sistan-Beluçistan eyaletinin merkez şehri Zahidan'daki bir hastanede çalışan ve isminin açıklamasını istemeyen bir Beluç doktor, bölgedeki krize duyarsız kalındığını söyledi.

Kovid-19'un delta varyantının Sistan-Beluçistan eyaletinde yaklaşık bir ay önce görüldüğünü aktaran Beluç doktor, "Sistan-Beluçistan eyaletinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden yaklaşık iki hafta önce 5 Haziran'da delta varyantı yoğun bir şekilde görüldü. Yöneticiler, seçimlere katılım düşmesin diye vaka sayılarını açıklamadılar." dedi.

Seçimlerden sonra açıklanan rakamların da gerçeği yansıtmadığını söyleyen Beluç doktor, "Tahran yönetimi, eyalet genelinde 20 kişinin öldüğünü açıklıyordu fakat sadece Zahidan'da en az 100 kişi ölüyor ve morg ile gasilhanelerde yer bulunmuyordu. Maske takanların oranının artmasıyla bugünlerde sayı yüzde 10 düştü. Fakat yoğunluk devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Zahidan'ın merkezinde bulunan İmam Ali, Ebu Ali, Hatemul Enbiya, Temin-i İçtimai, Nebiy-i Ekrem ve Peygamber-i Azam hastanelerinde yer kalmadığını dile getiren Beluç doktor, "Hastanelerde yer kalmadı. Hastaları evlerine göndermek zorunda kalıyoruz. 60 yaş üzerinin aşılanmasına daha bu günlerde başlandı fakat elimizde yeteri kadar aşı yok. Halk, İran'ın Bereket adlı aşısına güvenmiyor." diye konuştu.

İran'da merkezi yönetimin "çoğunlukla Sünnilerin yaşadığı bir eyalet olması nedeniyle Sistan-Beluçistan'daki Kovid-19 hastalarına gerekli önemi göstermediğini" öne süren Beluç doktor, "Bu bölgede çoğunlukla Sünniler yaşıyor. Virüsün bu kadar çok yayılması sıradan bir durum değil. Bunda bir kasıt olduğunu düşünüyorum." şeklinde konuştu.

"MORGLARIN CESETLERLE DOLDUĞU YADSINAMAZ BİR GERÇEK"

İran'ın Sistan-Beluçistan Eyaleti Başsavcısı Mehdi Şems Abadi, 11 Temmuz'da yaptığı açıklamada, eyalette Kovid-19'un delta varyantı nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının arttığını ve yüksek seyreden vaka sayıları dolayısıyla hastanelerde yer kalmadığı için Kovid-19 hastalarına acil servislerde yatak verildiğini söylemişti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER