Kıbrıs Türk dostu İngiliz vekil, terör kurbanı oldu!

banner3

İngiltere'de Muhafazakar'in bıçaklı saldırıda yaşamını yitirmesi, İngiltere Türk toplumunda derin üzüntüye yol açtı.

Kıbrıs Türk dostu İngiliz vekil, terör kurbanı oldu!

İngiltere'de Kıbrıs Türklerinin yakın dostu olan Muhafazakar Parti milletvekili David Amess seçim bölgesi Essex’te, Belfairs Metodist Kilisesi’ndeki toplantıda uğradığı bıçaklı saldırıda hayatını kaybetti.

Amess’in ölümü, İngiltere Türk toplumunda derin üzüntüye yol açtı.

İngiltere'de çevrimiçi yayın yapan Eurovizyon haber sitesinden Mustafa Köker'in haberine göre, özellikle İngiltere’deki Kıbrıs Türk toplumu ile yakın teması olan ve etkinliklerine destek veren Amess’in ölümü üzerine toplum temsilcileri üzüntülerini sosyal medyada paylaştılar.

"HER ZAMAN SICAK VE NAZİKTİ"

İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi başkanı Ayşe Osman, David Amess’in ölümü nedeniyle yaptığı paylaşımda, olayı duyunca şoke olduklarını belirterek üzüntülerini dile getirdi.

David Amess’in iyi bir insan olduğunu hatırlatan Ayşe Osman, “David Kıbrıs Türk toplumunun çok iyi bir dostuydu. Konsey’in düzenlediği ödül gecesine katıldığı gibi bizi Parlamentoda ağırlamaya ve BTCA Kıbrıs Seminer Dizisinde yer almaya kadar çeşitli şekillerde her zaman yardım elini uzattı ve bizi destekledi. Her zaman sıcak ve nazikti, gerçekten özleyeceğiz. Ailesine, arkadaşlarına ve meslektaşlarına en derin taziyetlerimizi sunarız.” dedi.

"HER ZAMAN YARDIM ELİNİ UZATAN SEVGİ DOLUYDU"

Konsey’in eski başkanı Leyla Kemal de sosyal medya sayfasında yaptığı paylaşımda, David Amess ile 25 seneye varan bir dostlukları olduğunu hatırlattı.

Amess ile birlikte farklı etkinliklerde birlikte çekilmiş fotoğrafları da paylaşan Leyla Kemal Amess’in ardından Türkçe ve İngilizce olarak şu ifadeleri kullandı:

“Sir David Amess!

25 senenin üzerinde bir dostluk, arkadaşlık, İngiltere’de Kıbrıslı Türklerin yanında olan, gerek Eltham okulunda başkan olduğum dönemde, gerekse Konseyde olduğum dönemlerde, her etkinliğimize katılıp destek veren istisna ve bir o kadar da değerli bir kişi. 1999 yılında parlementoda gezi ve yemek düzenlememize yardımcı olan, açık artırmada usta yeteneği ile tanınan bir kişilik. Thalasamiya fonuna yardım elini uzatan ve bizlerle Kıbrıs’a gelen böylesine iyi, sevgi dolu, yardımsever bir insana yapılan bu eylemi şiddetle kınıyorum. Allah rahmet eylesin nurlar içinde yatsın. Tüm aile ve sevenlerine sabırlar dilerim.”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ulusal Birlik Partisi’nin İngiltere Temsilcisi Mehmet Salih Bayramoğlu da İngilizce olarak yaptığı sosyal medya paylaşımında, üzüntülerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile David Amess’in birlikte fotoğrafına da yer veren Bayramoğlu’nun paylaşımı ise şöyle:

“Milletvekili Sir David Amess'in ani ve korkunç şekilde hayatını kaybetmesi hepimizi şoke etti. Sir David Amess gerçekten dikkate değer bir adamdı. Aynı zamanda Kıbrıslı Türklerin de çok iyi bir dostuydu. Ailesine en içten taziyelerimizi ve başsağlığı diliyoruz. Allah ona sonsuz huzur ve esenlik versin.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER