Miçotakis: "Türkiye ile sondaj görüşmelerinin yeniden başlamasından mutlu olurum”

banner3

Yunan Başbakan Miçotakis, Türkiye ile 2016 yılında askıya alınan sondaj görüşmelerinin tekrar başlamasından mutlu olacağını dile getirdi.

Miçotakis: "Türkiye ile sondaj görüşmelerinin yeniden başlamasından mutlu olurum”

Yunan Başbakan Miçotakis, Türkiye ile 2016 yılında askıya alınan sondaj görüşmelerinin tekrar başlamasından mutlu olacağını dile getirerek, “Aramızda tek sorun teşkil eden Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'deki konusunu müzakere etmekten her zaman mutlu olacağımı Erdoğan'a anlattım” dedi.

Harvard Üniversitesi Profesörü ve Aspen Strategy Group İcra Direktörü Nicholas Burns koordinatörlüğündeki güvenlik konulu online forumda konuşan Miçotakis, Türkiye'yle Ege ve Akdeniz'de yaşanan deniz yetki alanları sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu.

"LAHEY KARARINI UYGULAYACAĞIZ"

Miçotakis, "Bizce Türkiye'yle aramızda tek sorun teşkil eden Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanlarının sınırlandırılması konusunu müzakere etmekten her zaman mutlu olacağımı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok açık şekilde anlattım. Eğer Ankara, bunun ülkelerimiz arasındaki tek sorun olduğunu ve iki taraf bunun çözümü için Lahey'e başvurmayı kabul ederse, Yunanistan Lahey'den çıkacak kararı uygulayacak" dedi.

Türkiye'nin Yunanistan'la yaptığı sondaj görüşmelerini 2016 yılında askıya aldığını ve bu görüşmelerin yeniden başlamasından mutlu olacaklarını kaydeden Miçotakis, "Ancak bunu silah namlusu altında yapamayız. Egemenlik haklarımızın ihlal edileceğine dair tehditler yoluyla müzakere masasında bize şantaj yapılmamalı" diye konuştu.

"KABUL ETMİYORUZ"

Miçotakis, bir soru karşısında Türkiye'yle ilişkileri yeniden başlatmak istediklerini vurguladı. İlişkileri By-Pass etmek istediklerini belirtse de Yunan Başbakan, Türkiye ile Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası'nı kabul etmediklerini ifade etti.

Söz konusu muhtıranın kesinlikle kabul edilemez olduğunu ve Yunanistan'ın egemenlik haklarını ihlal ettiğini savunan Miçotakis, zira bu muhtıranın Yunan adalarının münhasır ekonomik bölgelerini tanımadığını ekledi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER