Netflix’in Squid Game için harcadığı para belli oldu

banner3

Son zamanların en çok konuşulan dizisi olan Squid Game için Netflix'in harcadığı miktar belli oldu. İşte detaylar...

Netflix’in Squid Game için harcadığı para belli oldu

Netflix’in kısa sürede en çok izlenen yapımları arasında yer alan Squid Game için harcadığı miktar belli oldu. Yayınladığı ilk günden beri sosyal medyada büyük yankı üreten dizi popülerliğini halen sürdürüyor.

Squid Game, maddi açıdan hayatları boyunca sıkıntı çeken 456 kişilik bir grubun çeşitli çocuk oyunları oynayarak 45.6 milyar Won değerindeki büyük para ödülünü kazanmak için kıyasıya mücadele etmelerini konu alıyor. İşin ilginç tarafı ise yarışmacılar, ilk etapta elenen kişilerin öldürüldüğünü bilmiyor.

Netflix, Squid Game için milyon dolarlar harcadı

Güney Koreli TV şovu, rekor kıran bir başlangıçla Netflix’te yayınlanan diziler arasında üst sıralara tırmandı. Şirket her ne kadar dizinin tanıtımını ilk başta az yapsa da; dünya genelinde adından söz ettirmeyi başardı. Ayrıca dizide tamamen Korece konuşan kişiler olması yönüyle de diğer üst sıradaki yapımlardan sıyrılıyor.

Netflix, ilk sezonunda dokuz bölümün yer aldığı diziye; Bloomberg’in iddialarına göre 21.4 milyon ABD doları harcadı. Ancak şirket henüz bu rakamı doğrulamadı.

Netflix, geçmişte Friends için 118 milyon dolar ve hatta 130 milyon dolarlık; bütçeye sahip olduğu söylenen The Crown gibi diziler için bu miktarları harcadığını düşündüğümüzde; Squid Game için bu miktar oldukça düşük kalıyor. Dizinin başarısının bu denli olması ise; şirketin gelecekte Güney Koreli yapımlara yönelik yatırımları daha da artıracağı söyleniyor.

Netflix’in Kore yatırımları sonuç vermeye başladı

Amerikalı yapım şirketi, 2015 yılından bu yana Güney Kore’de filmler ve televizyon şovları için 700 milyon dolara yakın yatırım yaptı. Geçtiğimiz 5 yıl içerisinde 80’e yakın Kore dizisi ve filmini platformunda tanıtan Netflix, uzun zamandır ektiği tohumların meyve vermesini bekliyordu.

ABD’de bir kaç yıldır yükselişte olan K–Pop ve hayran grupları sayesinde, Kore dizilerinin de izlenmesi son 2 yılda iki kat arttı. Netflix Kore İçerik Başkan Yardımcısı Minyoung Kim, “Dünyanın her bir köşesinden izleyiciler, Kore hikayelerine, sanatçılarına ve kültürüne aşık oluyor” dedi. Platformun bu yıl yatırımlarını 500 milyon dolara çıkartması bekleniyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER