RUSYA, UKRAYNA'NIN ST. PETERSBURG KONSOLOSU'NU SINIR DIŞI ETME KARARI ALDI

banner3

Rusya Federal Güvenlik Servisi, Ukrayna'nın St. Petersburg Konsolosu Aleksandr Sosonyuk'u "gizli bilgiler temin ettiği" iddiasıyla gözaltına aldı. Rus diplomat bir kaç saat sonra serbest bırakıldı.

RUSYA, UKRAYNA'NIN ST. PETERSBURG KONSOLOSU'NU SINIR DIŞI ETME KARARI ALDI

Rusya Federal Güvenlik Servisi  Ukrayna'nın St. Petersburg Konsolosu Aleksandr Sosonyuk'u "gizli bilgiler temin ettiği" iddiasıyla gözaltına aldı. Konsolosun birkaç saat tutulduktan sonra serbest bırakıldığı belirtiliyor.


Interfax haber ajansına göre Sosonyuk, ismi açıklanmayan bir Rus vatandaşından güvenlik birimlerine ait gizli bilgiler temin ederken suçüstü yakalandı.

Bunun üzerine Ukraynalı konsolos gözaltına alındı. Rusya Federal Güvenlik Servisinden yapılan açıklamada, "Bu faaliyet diplomatik çalışan statüsüyle uyumsuzdur ve Rusya Federasyonu'na karşı açıkça düşmanca niteliktedir." ifadesi kullanıldı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ise konsolosun birkaç saat tutulduktan sonra serbest bırakıldığını bildirdi. Olay, Rusya-Ukrayna hattındaki gerilimi daha da artıracak nitelikte.

"UKRAYNA, KAPSAMLI BİR YANIT VERECEK"

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, Rusya’da FSB tarafından gözaltına alınan Aleksandr Sosonyuk’a ilişkin yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın olaya ilişkin kapsamlı bir yanıt verme hazırlığında olduğun söyledi.

Nikolenko, "Rusya'nın istikrarsızlaştırıcı eylemlerinde başka bir provokasyon. Rus kolluk kuvvetleri, St. Petersburg'daki Ukrayna Başkonsolosluğunun bir çalışanını gözaltına aldı. Diplomat şu anda Ukrayna diplomatik kurumunda" dedi.

SINIR DIŞI ETME KARARI

Rusya Dışişleri Bakanlığı, "gizli bilgiler temin ettiği" gerekçesiyle gözaltına alınan Ukrayna'nın St. Petersburg Konsolosu Aleksandr Sosonyuk'un sınır dışı edilmesine karar verildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ukrayna’nın Moskova Büyükelçiliğinde görevli Maslahatgüzar Vasiliy Pokotilo'un bakanlığa çağrıldığı belirtildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER