Rusya’da Kovid-19 testi için biyoçip geliştirilecek

banner3

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Kovid-19’un test edilmesi için biyoçip geliştirmeye başlayacağını açıkladı. Biyoçip prototipinin pnömönilerin bölgesel özelliklerinin incelenmesinden sonra geliştirilmesinin planlandığı belirtildi.

Rusya’da Kovid-19 testi için biyoçip geliştirilecek

Rospotrebnadzor’un açıklamasında, kuruma bağlı olan Nijnıy Novgorod Blohina Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Ensitüsü’nün koronavirüs ve toplum kökenli pnömönilerin tespit edilmesine yönelik biyoçip geliştireceği belirtildi.

Rusya Sağlık Bakanlığı: Sputnik V ile aşılananlar 6 ay boyunca antikor testi yapmayabilir

Açıklamada, “SARS-CoV-2 virüsü de dahil olmak üzere toplum kökenli pnömöninin gerçek patojenlerinin açığa çıkarılmasına yönelik biyoçip prototipinin geliştirilmesi yönünde çalışmalar yürütülüyor. Pnömönilerin bölgesel özelliklerinin belirlenmesi ve biyoçipin bu özellikler hesaba katılarak geliştirilmesi planlanıyor” ifadeleri kullanıldı.

Rapid BİO ve Avivir şirketleri nisanda Kovid-19 aşısı yaptırdıktan sonra gelişen antikorları tespit edebilen ve güvenilirlik düzeyi yüzde 96 olan bir test sistemini tescillemişti. EpiVakKorona aşısının geliştiricisi Vektor Bilim Merkezi de kendi test sistemini geliştirdiğini duyurmuştu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER