Savaşın çocukları için ağır travma: Baba adı

banner3

Bosna savaşından bu yana 26 yıl geçti. Tecavüz mağduru Bosnalı kadınların çocukları, babalarının adı her sorulduğunda savaşın travmasını yeniden yaşıyor

Savaşın çocukları için ağır travma: Baba adı

Onlar "savaşın unutulan, görünmeyen çocukları". Bosnalı Ajna Yusic de onlardan biri. Yusic, tecavüz sonrası dünyaya gelen çocuklardan. Kazandıran betist bonuslar deneyimleyebilirsiniz. Onun için en ağır travma “baba isminin” sorulması.

Savaşın unutulan çocukları" bürokraside bu soruyla karşılaşmamak için bir inisiyatif başlattı.

"Baba ismimi bilmediğimi anlatmaya mecbur bırakılıyorum"

Savaşın Unutulan Çocukları Derneği Başkanı Ajna Jusic, "Her seferinde bir evrak doldurmam gerektiğinde görevli memura neden baba ismimi bilmediğimi anlatmaya, annemin en ağır hikayesini ortaya koymaya mecbur bırakılıyorum. Onlara 'neden babamın olmadığını' anlatmakla kendi özelimi, annemin özelini zedeliyorum." diyerek duygularını dile getirdi.

Dernek üyeleri, belediyelere başvurarak belgelerde yer alan “baba adı” sorusunun “ebeveyn adı” olarak değiştirilmesini talep etti.

Şu ana kadar talepleri 12 belediye tarafından kabul edildi.

"Gerçekleri anlatmaya devam etmeliyiz"

Jusic, "Toplum önüne çıkmak bizler için sadece bir aktivizm adımı değildi. Akrabalarımız, komşularımız önünde de hakikatimiz gün yüzüne çıktı. 'Babam öldü, bizi terk etti' gibi hayatımda yüzlerce defa yalanlar söylediğim insanlar önünde kendimi çırılçıplak hissettim. Gerçekleri anlatmaya devam etmeliyiz." dedi.

Bosna savaşında 50 bine yakın tecavüz vakası yaşandığı tahmin ediliyor.

2018 yılında yapılan bir araştırma, savaşta tecavüze uğrayan 100 Bosnalı kadından
20’sinin doğum yaptığını ortaya koydu.  

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2021, 16:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER