Türk Evi açılışına katıldığı için Rumlar "afaroz" etti: Başpiskopos Elpidoforos kimdir?

banner3

Başpiskopos Elpidoforos'un Türk Evi açılışına katılması kriz çıkardı. Rumlar ve Yunanlar Elpidoforos'a büyük tepki gösterdi. Anastasiadis görüşmesini iptal etti. Tatar, Elpidoforos’a gösterilen tepki ve yapılan saldırılar için üzüntülerini bildirdi.

Türk Evi açılışına katıldığı için Rumlar "afaroz" etti: Başpiskopos Elpidoforos kimdir?

Amerika Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Elpidoforos Lampriniadis, ABD, New York’taki Türk Evi’nin açılışına katılması nedeniyle Rumlar ve Yunanlıların hedefine oturdu.

ANASTASİADİS GÖRÜŞMEYİ İPTAL ETTİ

Tepkileri yazan Rum basını, Elpidoforos’un, Kıbrıs Amerika Örgütleri Federasyonu'nun, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in de katılımıyla Cumartesi akşamı düzenleyeceği yemeğe davet edilmemesini istediğini aktardı.

Bu çağrıların ardından Anastasiadis de temas programında yer almasına rağmen Elpidoforos ile bugünkü randevusunu yoğun programını gerekçe göstererek iptal etti.

MİÇOTAKİS NE YAPACAK?

Yunanistan Başbakanı Kiriyakos Miçotakis’in Cuma günü Amerika Başpiskoposu'yla planlanan bir görüşmesi bulunuyor. Miçotakis’in Anastasiadis’in izinden gidip gitmeyeceği merak ediliyor.

BAŞPİSKOPOSLUKTAN AÇIKLAMA

Amerika Başpiskoposluğu ise yoğun eleştiriler karşısında, Elpidoforos’un çalışmalarını İstanbul'daki Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılması hedefine adadığını ve geçen yıl Ayasofya’nın tekrardan ibadete açılması meselesinde de tavrını belli ettiğini hatırlattı.

BAŞPİSKOPOS ELPİDOFOROS LAMPRİNİADİS KİMDİR?

Türkiye doğumlu ve Türk vatandaşı olan Elpidoforos Lampriniadis, İstanbul'da bulunan Fener Rum Patrikhanesi'nin yetki alanı içindeki Amerika Rum Ortodoks Kilisesi'nin Başpiskoposu.

Lampriniadis, 11 Mayıs 2019’da, İstanbul Fener Rum Patrikhanesi’nin karar organı Sen Sinod Meclisi tarafından, yaklaşık 2 milyon cemaati bulunan Amerika Ortodoks Kilisesi’nin Başpiskoposu seçildi.

Elpidoforos Amerika Başpiskoposu olmadan önce Bursa Metropoliti ve Heybeliada Ruhban Okulu Başrahibi olarak Fener Patrikhanesi bünyesinde önemli görevler üstlenmişti.

Elpidoforos, 13 Haziran 2019’da Hürriyet’te yayınlanan demecinde “Kendinizi en çok nereye ait hissediyorsunuz” sorusuna “Tabii ki İstanbul. Sık sık geleceğim. Kalbim zaten İstanbul’da” cevabını vermişti.

Doktora ünvanına sahip olan ortodoks din görevlisinin din ve felsefe alanlarında akademik çalışmaları bulunuyor. Entelektüel kimliğiyle de öne çıkıyor.

Lampriniadis'in ilerleyen yıllarda Fener Rum Patrikhanesi'ne yeni patrik seçimleri için Ankara'yla yakın ilişki kurmaya çalıştığı iddia ediliyor. Yapılan yorumlara göre, verilen görüntü de bu amaca hizmet ediyor.

Başpiskopos, Türk Evi açılışı sonrasında Twitter hesabından şu paylaşımı yapmıştı:

"BM Genel Sekreteri António Guterres ile birlikte Türkevi Merkezi'nin açılışı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik ettim. Her zaman olduğu gibi Ekümenik Patrikhane'nin önemini, (Heybeliada) Ruhban Okulu'nun yeniden açılmasını ve Türkiye'deki dini azınlıkların haklarını vurguluyorum."

TATAR'DAN BAŞPİSKOPOSA DESTEK

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Amerika Başpiskoposu Elpidoforos’a destek açıklaması yaptı, tepki ve yapılan saldırılar için üzüntülerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak birçok dünya lideri yanında BM Genel Sekreteri’nin de katıldığı bu toplantıya en büyük iki semavi dinin temsilcilerinin de katılmış olması dünya barışı açısından alkışlanması gereken bir davranışken, Rum-Yunan ikilisinin buna tepki göstererek bu tepkiyi Rum-Yunan liderlerinin Başpiskoposla görüşmekten vazgeçme noktasına taşımaları ibret verici olaylardır. Siyasi saiklerle yapılan bu hareketler Rum ve Yunan taraflarının bağnazlık ve tahammülsüzlüğünün ne düzeyde olduğunu göstermektedir. Kıbrıs’ta bir uzlaşı için gayret sarf edildiği böyle bir dönemde iki halk arasındaki güvensizliği daha da derinleştirecek bu tür davranışların bahse konu gayretlere zarar vereceği de ortadadır. Bu tür kabul edilemez hareketleri kınıyor, uluslararası toplumun da gerekli sonuçları çıkarmasını bekliyoruz."

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER