Türkiye – AB zirvesi: “Kıbrıs sorunu belirleyici olacak”

banner3

AB’nin en üst düzey iki yetkilisi; AB Konseyi Başkanı Michel ile Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen, bugün Ankara'da, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek. BBC’de yer alan habere göre, tarafların gündeminde bulunan 8 maddeden biri Kıbrıs. Haberde, “Türkiye-AB ilişkilerinin bundan sonraki sürecini belirleyecek gelişmenin Kıbrıs sorunu olacağı” belirtiliyor...

Türkiye – AB zirvesi: “Kıbrıs sorunu belirleyici olacak”

Avrupa Birliği'nin (AB) en üst düzey iki yetkilisi AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bugün Ankara'da, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuğu olacak.

Görüşmeye ilişkin ‘BBC Türkçe’de yer alan habere göre, tarafların gündeminde 8 önemli madde bulunuyor.

Haberde, söz konusu gündem maddelerinden birinin Doğu Akdeniz, bir diğerinin ise Kıbrıs konusu olduğu ifade ediliyor.

“Kıbrıs toplantısı dönüm noktası” ara başlığı altında yer alan bilgilere göre, “Türkiye-AB ilişkilerinin bundan sonraki sürecini belirleyecek gelişmenin Kıbrıs sorunu olacağı” öne sürülüyor.

Bu iddia, “Ankara ve Brüksel'deki diplomatik kaynakların üzerinde uzlaştığı bir unsur” olarak ifade ediliyor.

27-29 Nisan tarihlerinde Cenevre’de gerçekleşecek 5+1 gayrı resmi toplantısına dikkat çekilen haberde, Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının BM parametrelerinin dışında iki devletli bir çözüm için müzakere yapacağını ilan etmesinin, Kıbrıs Cumhuriyeti, Yunanistan ve AB'de rahatsızlık yarattığı ifade ediliyor.

Haberde, AB'nin Haziran ayında Türkiye ile ilişkiler açısından atılacak adımlar için BM'nin Kıbrıs toplantısının sonuçlarını bekleyeceği, Michel ve Leyen'in de bu yönde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mesajlar vereceği kaydediliyor.

Haberde, görüşmede yer alacak “Doğu Akdeniz” maddesine ilişkinse, 25 Mart AB Konseyi bildirgesine dikkat çekiliyor.

Söz konusu bildiride AB, Doğu Akdeniz’de 2020'de yaşanan gerilimin azaldığını not etmiş ancak Türkiye'nin tek taraflı adımlar atması durumunda pozitif gündemin yerini ekonomik ve siyasi yaptırımların alacağı uyarısında bulunmuştu.

Habere göre, Michel ve Leyen'in ziyaretinde bu konunun yeniden gündeme gelmesi ve Türkiye ile Yunanistan arasında devam eden diyaloğa verilen önemin ifade edilmesi bekleniyor.

Türkiye'nin son dönemde bu konudaki yumuşak tavrının "kalıcı" olmasında ısrar eden AB’nin, bu yüzden "aşamalı, orantılı ve geri döndürülebilir" bir ilişki kurduğu belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AB liderleri Michel ve Leyen'in görüşmesi saat 13.30'da başlayacak. Görüşmelerin 3 saat sürmesi ve ardından kısa bir basın toplantısı yapılması öngörülüyor.

Görüşme sonunda Türkiye-AB ilişkileri açısından yeni kararların açıklanması beklenmiyor ancak 25 Mart'ta AB Konseyi tarafından duyurulan Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve göç mutabakatının yenilenmesi konularında daha somut ifadelerin kullanılması öngörülüyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER