Türkiye'den Rumlara 3 Ekim uyarısı

banner3

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, 3 Ekim'de tek yanlı araştırma yapacağını duyuran Güney Kıbrıs'ı uyardı.

Türkiye'den Rumlara 3 Ekim uyarısı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) Doğu Akdeniz'de tek yanlı faaliyetlerinin gerginliği tırmandırdığı uyarısında bulundu.

Yapılan yazılı açıklamada, Doğu Akdeniz'de geçtiğimiz yıllarda yaşanan gerginliklerin nedeninin de, "iki ülkenin maksimalist deniz yetki alanı iddiaları ve Türkiye ile KKTC'nin hak ve çıkarlarını yok sayan tek yanlı eylemleri" olduğuna vurgu yapıldı.

RUMLARA 3 EKİM VE KASIM UYARISI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl Avrupa Birliği'ne Doğu Akdeniz'de kapsamlı konferans toplanmasını teklif ettiği, Ada'nın ortak sahibi KKTC'nin de hidrokarbon (doğal gaz) kaynaklarının ortak kullanımı konusunda Güney Kıbrıs'a 13 Temmuz 2019'da ayrıntılı öneri yaptığı hatırlatılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Tüm bu öneriler masada iken Yunanistan ve GKRY’nin son aylarda Doğu Akdeniz’de gerginliği arttırarak tek yanlı ve tahrikkar faaliyetlerde bulunmaya teşebbüs ettiği görülmektedir. Nitekim Yunanistan’ın son dönemde kıta sahanlığımızı ihlal girişimlerine ilaveten, GKRY de Malta bayraklı, İtalyan sahipli bir gemiyle 3 Ekim tarihinden itibaren KKTC’nin haklarını ve ülkemizin kıta sahanlığını ihlal edecek şekilde bir araştırma yapacağını duyurmuştur. GKRY, Kasım ayında da Ada'nın güneyinde yeni bir sondaja başlayacağını duyurmaktadır. Tüm bu tek yanlı eylemler, Doğu Akdeniz’de gerginliği arttıracak, barış ve istikrarı tehdit edecektir."

"HEM KENDİ HEM DE KKTC'NİN HAKLARINI KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Yunanistan ve GKRY'nin bu tek yanlı eylemlerine karşı sahada ve masada gerekli adımların atıldığı, bu eylemlere alet olunmaması gerektiğinin üçüncü ülkelerin de dikkatine getirildiği vurgulanan açıklamada "Ülkemiz, Doğu Akdeniz'de hem kendi hem de KKTC'nin haklarını kararlılıkla korumaya devam edecektir." ifadesi kullanıldı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER